Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, İran'a çağrıda bulunarak, bir an önce BM'nin taslak planına yanıt vermesini istedi. El Baradei, UAEK'nin başkanı olarak son kez 192 üyeli BM Genel Kurulu'na UAEK'nin faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi.

UAEK Başkanı konuşmasında, İran'ın nükleer programına da değinerek, İran'ın nükleer programıyla ilgili, ''bir takım sorulara ve iddialara'' UAEK ile işbirliği yaparak ve şeffaflık ilkesi çerçevesinde açıklık getirmesi gerektiğini belirtti.

Baradei, uluslararası toplumun, İran'ın nükleer programına dönük endişelerinin ancak güven ortamının oluşturulması yoluyla çözülebileceğini ve bunun da yolunun diyalog olduğunu belirtti.

''Bu nedenlerden dolayı İran'ın, ABD, Rusya, Fransa'nın girişimi temelinde yaptığım en son teklife bir an önce yanıt vermesini istiyorum'' diyen El Baradei, İran'ın teklife olumlu yanıtının bu ülke ile uluslararası toplum arasında güven yaratacağını, kapsamlı diyaloğa giden yolu açacağını belirtti.
El Baradei konuşmasında, Irak'tan da örnek vererek, istihbarat bilgilerinin doğruluğunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini de belirtti ve UAEK'nin her zaman doğru verilerden hareket ettiğini söyledi. El Baradei, ''Güç kullanımı ancak diğer her seçenek denendikten sonra o da uluslararası hukuk çerçevesinde düşünülebilir'' dedi ve bu durumun bugün İran'ın dosyası için de aynı derecede geçerli olduğunu ifade etti.

AA