Beyaz Saray, Hamid Karzai'nin, Afganistan'ın meşru devlet başkanı olduğunu ve Başkan Barack Obama'nın, Afganistan'daki asker sayısıyla ilgili kararı almasına haftalarca süre bulunduğunu açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, düzenlediği basın toplantısında, Obama'nın kısa bir süre içinde Karzai'yi aramayı planladığını söyledi.

Basın toplantısında, Afganistan'daki asker sayısına dair alınacak karara değinen Gibbs, Obama'nın bu kararı almak için Afganistan'daki devlet başkanlığı seçiminin sonucunu beklediğine dair iddiaları yalanladı.

"Beyaz Saray hiçbir zaman, Obama'nın karar almak için seçim sonucunu beklemek istediğini açıklamadı. Kararın alınmasına hala haftalar var" diye konuşan Gibbs, alınacak kararla Afganistan'daki devlet başkanlığı seçimi arasında bir bağlantı olmadığına dikkati çekti.

Karzai'nin, muhalif aday Abdullah Abdullah'ın yarıştan çekildiğini açıklamasının ardından devlet başkanlığı kesinleşmişti.

Bazı Amerikalı yetkililer, ABD'nin gelecekte işbirliği yapacağı Kabil yönetiminin güvenilirliğinin, asker sayısıyla ilgili alınacak kararda en büyük etkenlerden biri olduğunu savunmuşlardı.

OBAMA, KARZAİ'DEN YENİ BİR SAYFA AÇMASINI İSTEDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da bir dönem daha devlet başkanlığı görevine hak kazanan Hamid Karzai'den yeni bir sayfa açmasını, daha etkin ve iyi bir yönetim göstermesini istedi.

Obama, Karzai'yi, devlet başkanlığı görevini bir kez daha üstlenecek olmasından dolayı arayarak, tebrik ettiğini, nihai kararın Afgan yasalarına göre alınmış olmasından duyduğu memnuniyeti kendisine ilettiğini söyledi.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt'lye görüştükten sonra açıklama yapan Obama, Karzai'ye, daha iyi bir yönetim göstermesi için harekete geçmesi çağrısında bulunduğunu, gelişmeleri yakından takip edeceğini belirtti.

Karzai'nin bir dönem daha devlet başkanlığı, muhalif rakibi Abdullah Abdullah'ın çekildiğini açıklamasıyla kesinlik kazanmıştı.

AA