ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri konusundaki tavrını değiştirmediğini ve yerleşimlere muhalefet etmeyi sürdürdüğünü, ancak İsrail hükümetinin önerdiği kısıtlamaların barış için belirgin etkisi olacağını söyledi.

Fas'ın Marakeş kentinde Fas Dışişleri Bakanı Tayip Fassi Fihri ile bir araya gelen Clinton, görüşmeden sonraki açıklamasında, "Barack Obama yönetiminin Yahudi yerleşimleri konusundaki tavrı açıktır, şüphe götürmez. Bu tavır değişmemiştir. ABD, İsrail yerleşimlerinin inşaatlarının sürdürülmesinin meşruiyetini kabul etmemektedir" dedi

Clinton, "İsrail'deki Binyamin Netanyahu hükümetinin yerleşimlerin inşasının kısmen durdurulması önerisi bizim tercihimizden uzak. Ancak bu yürürlüğü konulursa yerleşimlerin yayılmasına eşi benzeri görülmemiş bir kısıtlama getirecek ve bunun barış için belirgin etkisi olacak" diye konuştu.

Filistinlilerin güvenliği artırmak için sarf ettikleri çabanın memnuniyet verici olduğunu belirten Clinton, İsrail'in Filistinlilere jest yapması gerektiğini ifade etti. Clinton, İsrail'in bazı olumlu adımlar attığını, ancak daha fazlasını yapması gerektiğini kaydetti.

Hillary Clinton, 2 gün önce İsrail'de Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "İsrail tarafının Yahudi yerleşimlerinin dondurulması ile ilgili benzeri görülmemiş ödünler verdiğini" ifade etmiş, Filistinliler buna tepki göstermişti.

AA