İran'ın, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum teminine yönelik ikinci tur müzakerelere hazır olduğu bildirildi.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Tahran'daki reaktörde kullanılacak zenginleştirilmiş uranyum alımı konusunda ilgili ülkelerle yeniden görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

"UAEK, yasalar gereği insani ve barışçıl taleplerimizin yerine getirilmesini sağlamalı" diyen Sultaniye, kurum gözetiminde isteyen her ülkeden zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediklerini bildirdi.

Sultaniye, yaklaşık 20 yıl önce UAEK denetiminde Arjantin'den zenginleştirilmiş uranyum satın aldıklarını hatırlattı ve bu konuda kurumun görevleri olduğunu belirtti.

Geçmişte parasını ödedikleri halde istedikleri yakıtı alamadıklarını ve bunun güven sorununa neden olduğunu kaydeden Sultaniye, "Asıl konu, bu yakıtın teminindeki garantidir. Taleplerimize UEAK aracılığıyla olumlu cevap verilmesi için tarihi bir fırsat ortaya çıkmıştır. Yakıt üreticileri de böylesi insani bir proje ve işbirliği için, kurum gözetiminde siyasi iradelerini ve iyi niyetlerini göstermeli" ifadesini kullandı.

UAEK'nin ev sahipliğinde ABD, Rusya ve Fransa ile 19-21 Ekimde Viyana'da yapıcı görüşmelerde bulunduklarını hatırlatan Sultaniye, taleplerinin karşılanmasına yönelik ilgili taraflarla yeniden bir araya gelmek istediklerini yineledi.

-"TAHRAN YÖNETİMİ, İKİNCİ SEÇENEKTEN YANA"-


Taraflar arasında Viyana'da üç gün süren görüşmeler sonucu hazırlanan anlaşma taslağı ABD, Rusya ve Fransa tarafından olumlu karşılanırken, İran'ın resmi ve nihai cevabı henüz açıklanmış değil.

UAEK, 29 Ekimdeki açıklamasında, anlaşma taslağına ilişkin olarak İran'dan cevap aldıklarını duyurmuş, ancak ayrıntılı bilgi vermemişti.
Tahran yönetimi, cevap için süre tayin edilmediğini belirtmiş, öneriyi ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra kararını açıklayacağını bildirmişti.
UAEK'nin ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen önerisi, İran'ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumun yüzde 80'ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirmek için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesini öngörüyor.
İran'ın, sıcak bakmasa da bu öneriyi dikkate alabileceği, bir seferde olmasa da aşamalı olarak elindeki uranyumu zenginleştirmek için yurt dışına çıkartmaya razı olabileceği ileri sürülüyor.

Tahran yönetiminin müzakerelerde teklif ettiği ve ikinci seçenek olarak da bilinen "zenginleştirilmiş uranyumu doğrudan satın alma" alternatifindeki ısrarını sürdüreceği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, bir süre önceki açıklamasında, "Her iki seçenek de masada" ifadesini kullanmıştı.

İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran'daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK'ye bildirmişti.

UAEK'nin de bu talebi ilgili ülkelere bildirmesinden sonra ABD, Rusya, ve Fransa öneriye sıcak baktığını açıklamış ve taraflar arasında müzakerelerde bulunulmuştu.

AA