BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afganistan'daki tartışmalı devlet başkanlığı seçiminin, BM'nin şimdiye kadar desteklediği en zor seçim olduğunu söyledi. Afganistan'a sürpriz bir ziyarette bulunan Ban, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen hafta bu ülkede BM çalışanlarının hayatını kaybettiği intihar saldısına rağmen, refah ve barış arayışı sırasında Afgan halkının yanında yer almaya devam edeceklerini kaydetti.

Ban, "Yılamayız, yılmamalıyız... BM'nin çalışması devam edecek" derken, BM'nin şimdiye kadar desteklediklerinin en zoru olan, Afganistan'daki tartışmalı devlet başkanı seçimiyle ilgili ivedi bir çözüm çağrısında bulundu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçen hafta BM misafirhanesine düzenlenen saldırıda 5 BM çalışanı yaşamını yitirmişti.

Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan devlet başkanı seçimlerinde yaygın yolsuzluk olduğu belirtilmiş, seçimler ikinci tura kalmıştı. Karzai ile Abdullah'ın katılacağı ikinci tur seçimler 7 Kasımda yapılacaktı. Ancak Abdullah, dün ikinci turdan çekildiğini açıklamıştı.

Son olarak Afganistan Seçim Komisyonu Başkanı Davud Ali Necefi, 7 Kasımda yapılması planlanan devlet başkanı seçiminin ikinci turunun iptal edildiğini duyurdu.

AA