Devlet Bakanı Faruk Çelik, Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulması çalışmalarıyla ilgili olarak hazırlanan yasa taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi.

Feshane'de Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Derneklerine verilen yemekte konuşan Bakan Çelik, ortak tarih ve kültürel değerlere sahip Türk dünyasının, tek millet pek çok devletten oluşan bir çınarın dalları olduğunu ifade etti.

Türkiye dışında yaşayan soydaşların, yaşadıkları yerlerdeki savaş ve isyanlar neticesinde etnik temizliğe maruz kaldıklarını ve oralarda yaşayamaz hale gelince Türk milletinin ebedi yurdu olan Anadolu'ya geldiklerini hatırlatan Çelik, soydaşların Türkiye'de yaşayanların kendilerinin öz kardeşleri ve Türkiye'nin de öz vatanları olduğunu bildikleri için Türkiye'yi seçtiklerini kaydetti.

Göçe zorlanan Balkanlardaki Türk Müslüman topluluklar, Kafkaslarda Çeçenler ve Ahıskalıların uğradığı katliamlara dünyanın sergilediği kör ve sağır tutumun halen sürdüğünü ifade eden Çelik, bu sebeplerle yaşanan göçlerden Anadolu'da bazı köşelerin yeni Kafkasya, Yeni Türkmeneli, Yeni Türkistan haline geldiğini söyledi.

Çelik, geçmişte yaşanan bu acıların bittiğini söylemenin, tarihi unutup geleceğe bakmayı istemenin doğru olmayacağını, tarihin tekerrür etmemesi için kardeşlik bağlarını stratejik işbirliğine dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi.

İşbirliği alanlarının titizlikle seçilmesi gerektiğine dikkati çeken Çelik, üzerinde bulunulan coğrafyanın bir enerji koridoru olma özelliğiyle de önemli bir işbirliği alanı olabileceğine işaret etti.

Çelik, işbirliğinin derinleşmesinin Türk dünyasının barış ve huzur dolu geleceğinin de teminatı olduğunu söyledi.

Çelik "Günlük politik gelişmelerin kardeşlik bağlarımızı zedelemesine, ilişkilerimize gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Bunun için diyalog kanallarını açık tutmalı, birbirimizi dinlemeli, birbirimize güvenmeliyiz. Kardeşlik ilişkilerimizden daha önemli hiç bir konu yoktur. Türkiye hiçbir zaman kardeşlerini incitecek onların hakkına halel getirecek bir davranış içinde olmamıştır, olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Dış Türk ve Akraba Toplulukları Derneklerinin çalışmalarını takdirle izlediğini, bu süreçte devletin de etkin rol alması gerektiğinin farkında olduğunu vurgulayan Çelik, "Başbakan'ın talimatıyla Adriyatik'ten Çin Seddi'ne soydaş ve akrabalarımıza hizmet verecek yeni bir yapılanmanın içinde olunduğunu ve yasa taslağını Başbakanlığa gönderdiğimizi sizinle paylaşmak istiyorum" dedi.

Dış Türk ve Akraba Toplulukları Başkanlığı yapısının yurt dışında yaşayan vatandaşlar, soydaş ve akrabalar, Türkiye'ye gelen soydaş öğrenciler, sivil toplum örgütlerinin lobi faaliyetlerinin geliştirilmesi üzerine oturduğunu anlatan Çelik, dış ülkelerde idari bir yapı kurulmayacağını, Ankara'da yapı içinde 1 başkan, 2 başkan yardımcısı ve 5 daire başkanı ile her ülke masalarında uzmanların yer alacağını kaydetti.