Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan ve eylül 2008'de başlayan müzakerelere yarın devam edilecek.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakereler çerçevesinde yarın (TSİ) 16.00'da 49. kez bir araya gelecek.

Taraflar, görüşmede, "mülkiyet" konusunu yeniden ele alacak. Müzakerelerde taraflar arasında en ciddi farklılık "mülkiyet" konusunda yaşanıyor.

“Zaman çözümün aleyhine işliyor"

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Mehmetçik Köyü'nü ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Hiç olmazsa 2010 başında çözümü yakalamamız lazım" diyerek, zamanın çözümün aleyhine işlediğini, zaman geçtikçe çözümün zorlaşacağını vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafının hedefinin, 2009 yılı sonuna kadar çözümün sağlanması olduğunu ifade eden Talat, müzakerelerin yoğunlaştırılması halinde sürecin hızlanacağını kaydetti.

Talat, yurt dışı veya yurt içinde bir yere kapanarak bir hafta, 10 gün süre, 2 veya 3 seans halinde müzakerelerin tamamlanmasının mümkün olduğunu, ancak Rum tarafının süreci hızlandırmaya yanaşmadığı için zaman kaybedildiğini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, "2009 sonuna kadar çözüm zorlaştı. Ancak 2010 yılı başı hala bizim hedefimizde vardır" diye konuştu.

Uluslararası ilişkilerin gerektirdiği durum ve konjonktürün 46 yıldır devam eden Kıbrıs sorununun fazla uzadığı anlayışını ortaya çıkardığını ifade eden Talat, "Kıbrıs sorununun çözümü galiba bu defa başarılacak" dedi.

Müzakereler konusunda, "Çok taviz verildi", "Çok tavizkar davranıldı", "Çözüme mahkum muyuz? Çözüm olmazsa başka alternatifler yok mu" şeklinde eleştiriler işittiğini kaydeden Talat, "Bunlar tabii tartışılabilecek şeyler. Ama benim söylediğim şey çok açık ve nettir; bu çözüme ihtiyacımız var, çözümün bulunması lazım, bu çözümü başarmamız lazım" diye konuştu.

Çözümün illa kaçınılmaz olmadığını ifade eden Talat, "Olmayabilir de. Bu Tanrı kelamı değil. Sonuçta önemli olan sizin temel felsefenizdir. Temel felsefeniz, sorunun çözümlenmesi ise bunu açık ve net olarak ortaya koymanız lazım" dedi.

Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüne desteğinin taktik icabı değil, stratejik olduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Talat, çözümün, BM parametrelerinde Kıbrıs Türkü'nün eşitliğinin, güvenliğinin sağlanacağı, Türkiye'nin garantörlüğünün devam edeceği temelde olacağını, Kıbrıs Türkü'nün Türkiye'den başka bir garantör ülkeyi kabul etmeyeceğini sözlerine ekledi.

AA