Afganistan'da Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki en etkili adaylardan Abdullah Abdullah'ın, ikinci tur seçimden çekilebileceği bildiriliyor. Abdullah ikinci turda usulsüzlüğün önlenmesi için kilit önemdeki bazı yetkililer, bakanlar ve valilerin görevden alınmasını istemişti.

Abdullah'ın bunun için verdiği süre bugün doluyor ancak söz konusu kişiler henüz görevden alınmış değil.

Abdullah'ın üst düzey danışmanlarından biri, bu koşullarda adaylarının seçime katılmaması gerektiğini söyledi.

Abdullah'ın konuya ilişkin kararını yarın açıklayacağı bildiriliyor.

Afganistan'da seçim komisyonundan yapılan açıklamaya göre 7 Kasım'da ülkede cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılacak.

İkinci tur seçim Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve başlıca rakibi Abdullah Abdullah arasında geçecek.

BM destekli komisyon Ağustos ayındaki ilk tur seçimde usulsüzlükler bulunduğuna dair açık kanıtlar bulduğunu açıklamıştı.

Seçimin ilk sonuçlarına dair duyuruda Karzai'nin oyların yüzde 55'ini, rakibi olan eski dışişleri bakanı Abdullah'ın ise yüzde 28'ini aldığı açıklanmıştı.

Ancak daha sonra Seçim Şikayetleri Komisyonu, 210 ayrı seçim merkezindeki sandıklarda yer alan oyların sayılmaması talimatını vermişti.

Seçimi izleyen bir grup ise bu durumun Karzai'nin toplam oyunun yüzde 50'nin altına düşmesi ve bunun da açık bir zafer kazanamadığı anlamına geldiğini, dolayısıyla ikinci tur bir seçimin gerekli olduğunu ortaya koyduğunu söylemişti.

Birleşmiş Milletler'in desteklediği komisyon, cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan oyların üçte birini geçersiz ilan etmişti.

Bu rakamlar, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin başlıca rakibi Abdullah Abdullah ile ikinci tur oylamaya gitmesi yolundaki baskıyı artırmıştı.

Karzai'nin seçimden kaçınmak için rakibi Abdullah Abdullah ile bir siyasi uzlaşmaya varması ve koalisyona gitmesi olasılığı da bulunuyordu.

BM'nin desteklediği Seçim Şikayet Komisyonu, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin 20 Ağustos'taki seçimde oyların yüzde 50'sini alamadığı tespit etti.

Komisyonun merakla beklenen raporunda, 210 sandıkta oyların geçersiz olduğuna hükmettiği ve bu nedenle Karzai'nin oy oranının yüzde 48'e düştüğünü duyurduğu belirtildi.

Seçim Şikayet Komisyonu'nun kararı yasal olarak da bağlayıcı.

Ancak üyelerini Afganistan hükümetinin atadığı diğer organ, Yüksek Seçim Komisyonu ikinci tura gidilmesi gerektiği görüşüne katılmıyordu.

Batılı liderler ve diplomatlar ise son günlerde, Hamid Karzai'yi, ikinci tur seçime ikna etmeye çalışıyordu.

Amerikan Yönetimi, seçimlerle ilgili tartışma son buluna dek Afganistan'a takviye asker göndermeyeceği uyarısında bulunmuştu.

Seçim Şikayet Komisyonu'nun, yaklaşık 1 milyon 300 bin oyu iptal etmesi sonrası, Abdullah Abdullah'ın oy oranının yüzde 32'ye yükseldiği belirtiliyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai seçimi ilk turda kazandığında ısrarcı olmuş, Avrupa Birliği gözlemcileri ise kullanılan her dört oydan birinin şüpheli olduğunu söylemişlerdi.