Pakistan'ın iki hafta Güney Veziristan'da Taliban'a başlattığı operasyonda, askerlerin, militan üslerine yaklaştığı bildirildi. Yetkililer, ordunun Güney Veziristan'da Taliban'ın ana üssü Sararogha'yı üç koldan kuşattığını, Pakistan Taliban'ının "komuta merkezi" olarak anılan Maken'e de çok yaklaştığını söyledi.

Pakistan savaş uçaklarının militan hedeflerini bombalamaya devam ettiğini söyleyen yetkililer, son 24 saatte 33 militanın öldüğünü, yollara döşenen bombaların yapıldığı bir imalathanenin bulunduğunu, çok sayıda el bombası ele geçirildiğini kaydetti.

Yetkililer, askerlerin Kaniguram köyünde sert direnişle karşılaştıklarını, şiddetli çatışmaların yaşandığı köyde evleri arayan askerlere, militanların havan saldırısı ve keskin nişancı ateşiyle karşılık verdiğini ifade etti.

Bu arada, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, militanları yenmekten başka seçenekleri olmadığını açıkladı.


Birkaç gün önce 115 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya maruz kalan Peşaver kentinde basın toplantısı düzenleyen Gilani, savaşta olduklarını, sivil, askeri ve siyasi liderlerin, militanlara karşı savaşmak zorunda oldukları konusunda fikir birliği içinde bulunduklarını ifade etti.

AA