Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Irak'a yapılacak yatırımların finansmanı için daha önce gündeme getirdikleri teklifi yineleyerek, Türk iş adamlarının buraya yapacağı yatırımın finansman karşılığında Irak'ın Türkiye'ye petrol vermesini istedi. Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile katıldığı Basra'daki Menavi Paşa Oteli'nde düzenlenen iş forumunun açılışında yaptığı konuşmada, Basra'ya, Dışişleri Bakanı ve dış ticaretten sorumlu bakan olarak ilk kez geldiklerini, iki ülke arasındaki işbirliğine önem verdiklerini söyledi.

Temel amaçlarının Irak'a daha fazla mal satmak değil, yatırım getirmek olduğunu söyleyen Çağlayan, Türkiye'nin Irak'a ambargo uygulanan dönemde, başta gıda olmak üzere birçok alanda Irak'ın yanında ver aldığını vurguladı. Çağlayan, heyette 80 iş adamının yer aldığını ve bunların başta müteahhitlik, turizm, gıda, hizmet sektörü olmak üzere çok çeşitli sektörlerden geldiklerini ve Irak'ta yatırım yapmak istediklerini kaydetti.

Basra'nın Irak'ın sanayi ve ticaret başkenti olma potansiyeli taşıdığına ve stratejik bir noktada bulunduğuna dikkati çeken Çağlayan, kentin gelişimine katkı sağlamak istediklerini söyledi.

Irak'taki yatırımların finansmanı için bir öneri geliştirdiklerini ve Irak tarafına ilettiklerini belirten Çağlayan, ''Teklifimizi bir kez daha yinelemek istiyorum; Türk iş adamlarının buraya yatırım yapması için ihtiyaç olan finansman karşılığında Irak Türkiye'ye petrol versin. Böyle bir anlaşma yapalım'' dedi.

Türkiye'nin AB üyelik yolunda güçlü bir ülke olduğunu ve dünyada ticaret yapmadığı ülke kalmadığını anlatan Çağlayan, Türkiye ve Irak arasındaki işbirliğinin farklı bir önem taşıdığını bildirdi.

Müslüman ülkelerin dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birine, kara parçası olarak da üçte birine sahip olduğunu ancak, dünya gelirinden aldığı payın son derece sınırlı kaldığına işaret eden Çağlayan, İslam Konferansı Teşkilatı'na (İKÖ) üye 57 ülke arasında işbirliğinin daha da artırılması gerektiğini ifade etti.

İslam ülkelerinin daha çok zengin doğal kaynaklarıyla öne çıktığını vurgulayan Çağlayan, bunun da ülkelerin durumunu petrol fiyatının iniş ve çıkışına bağlı hale getirdiğini, sanayinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

-BASRA BAŞKONSOLOSLUĞU AÇILDI-


Bu arada Türkiye'nin Basra Başkonsolosluğu da Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Basra Valisi Şiltag Abbud Meyyah tarafından açıldı.
Türk tarafının başkonsolosluk için yeni bir arazi istediği, Irak tarafının da buna olumlu yaklaştığı öğrenildi. Türkiye'nin Irak tarafının isteği üzerine Basra için önem taşıyan Kurna köprüsünün onarımı için söz verdiği de bildirildi.

AA

Fotoğraflar: AA