Honduras’ta darbeyle görevinden uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya ve darbeyle oluşturulan yeni yönetimin müzakerecileri arasında, Zelaya'nın görevine iadesi olasılığını öngören bir anlaşmaya varıldığı belirtildi. Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Siyasi İlişkiler Sekreteri Victor Rico, söz konusu anlaşmanın, Honduras halkı ve Honduras demokrasisi için yararlı bir anlaşma olduğunu söyledi.

Rico, anlaşma metnini basına açıklamadı, ancak Zelaya'nın görevine iadesinin yolunun açıldığını kaydetti.

Askeri darbe sonrası ülkesine gizlice girerek Brezilya Büyükelçiliğine sığınan Zelaya da, devlet başkanlığının yeniden tesis edilmesi konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

Zelaya, bu gelişmeyi "Honduras demokrasisi için bir zafer" olarak nitelendirdi.
Darbe sonrası geçici olarak devlet başkanlığına getirilen Roberto Micheletti ise, anlaşmanın Zelaya'nın akıbetini Yüksek Mahkeme ve Kongre'ye bıraktığını belirtti.

Micheletti, daha önce de, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Zelaya'nın görevine dönüşü olasılığını da kapsayan anlaşmayı imzalamaya hazır olduğunu, bu anlaşmanın ülkedeki siyasi krizin sona erdirilmesi sürecinin başlangıcı olacağını açıklamıştı.

ABD memnun

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Honduras'ta siyasi krizi sona erdiren ve devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın görevine dönüşünün yolunu açan anlaşmayı övgüyle karşıladı.

Clinton, Pakistan ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Honduras halkını, Başkan Zelaya ve Başkan Micheletti'yi vardıkları tarihi anlaşmadan dolayı tebrik ederim" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, seçimlere gidilmesini de kapsayan anayasal düzenin yeniden tesisinden yana olduklarını hatırlattı.

Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Siyasi İlişkiler Sekreteri Victor Rico, Honduras'ta devrik Devlet Başkanı Zelaya ve darbeyle oluşturulan yeni yönetimin müzakerecileri arasında, Zelaya'nın görevine iadesi olasılığını öngören bir anlaşmaya varıldığını bildirmiş, ancak anlaşma metnini basına açıklamamıştı.

28 Haziran'da darbe

Honduras ordusu, devlet başkanlığı görev süresini uzatmaya çalışarak anayasayı ihlal ettiği iddiasıyla 28 Haziran'da bir darbeyle Zelaya'yı devirerek sürgüne göndermişti.

Darbe uluslararası alanda tepkilere yol açarken, Zelaya da geçen ay ülkesine gizlice girerek Brezilya'nın Honduras Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Ülkedeki siyasi krize çözüm bulmak için uluslararası arabulucularla müzakereler.