Azerbaycan'a resmi temaslarda bulunan Filistin yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Malik, Bakü'de büyükelçilik açacaklarını söyledi. Riyad El Malik, iki günlük temasları çerçevesinde Bakü'de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la görüştü. Görüşmeden sonra iki bakan, basın açıklaması düzenledi. Memmedyarov ve El Malik iki ülke arsında diplomatik ilişkilerin başlatılması konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Filistinli Bakan bu çerçevede Bakü'de büyükelçilik açacaklarını aktardı. Azerbaycan'la Filistin'in benzer sorunlarının olduğunu söyleyen Filistinli Bakan, Azeri meslektaşını ülkesine davet etti. Riyad El Malik, "Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakların geri verilmesi süreci uluslararası örgütler düzeyinde sağlanmalıdır" dedi.

El Malik, "Azerbaycan'ın da Filistin gibi topaklarının bir kısmı işgal edildi. Problemlerin çözümü için Hem BM, hem İKÖ, hem de başka uluslar arası örgütler düzeyinde birlikte çalışmalıyız." diye konuştu.

Azeri Dışişleri Bakanı Memmedyarov da Bakü'nün bağımsız Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini ve Orta Doğu'daki sorunların çözümüne katkı sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

(CİHAN)