ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones bugün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile nükleer silahların azaltılması ve İran'ın nükleer programı konularıyla ilgili müzakereler öncesinde bir araya geldi. Lavrov, görüşmenin başında yaptığı açıklamada, ziyaretin "tam zamanında" yapıldığını belirterek, "Eski anlaşma sona ermeden devlet başkanlarımızın üzerinde anlaştığı yeni anlaşmanın hazırlanmasının bu yoğun çabalarla mümkün olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Jones, Lavrov ile görüşmesinin ardından AP ajansına yaptığı açıklamada, Lavrov ile birçok ikili konuda "son derece yararlı" bir değerlendirmede bulunduklarını söyledi.

Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev ile de bugün bir araya gelecek olan Jones, iki ülke arasında bu yıl sonunda süresi sona erecek olan Stratejik Silahların Azaltılmasını (START1) öngören yeni anlaşmayı yıl sonuna kadar sonuçlandırmayı amaçlıyor.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama, Moskova'da yaptıkları zirvede iki ülkenin nükleer savaş başlıklarını 7 yılda 1500 ve 1675 adet azaltma konusunda ilke anlaşmasına varmış, iki ülke yetkili kurullarının bu konudaki bir anlaşmayı bu yıl sonuna kadar tamamlaması talimatı vermişlerdi.

Jones'ın Moskova ziyareti, İran'ın nükleer programı konusunda yanıtını vermesi gereken zamana denk gelirken, Jones'ın Moskova'da Rus muhataplarıyla İran'ın nükleer programı ve buna karşı atılabilecek adımlar konusunu da ele alması bekleniyor.