Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözüm sürecinde arabuluculuk üstlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının Kasım ayı başında Bakü ve Erivan'ı ziyaret edeceği bildirildi. Merkezi Erivan'da bulunan Arminfo ajansının haberinde, eş başkanlar Robert Bradtke (ABD), Yuri Merzlyakov (Rusya) ve Bernard Fassier'nin (Fransa) ziyaretleri kapsamında iki ülkenin liderleriyle bir araya gelmeleri öngörülüyor.

Eş başkanlar, son olarak 26 Ekimde Lüksemburg'da Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarıyla görüşmüştü.

-SORUNLU NÜKLEER SANTRAL YİNE DEVREDE

Ermenistan'ın sorunlu Metzamor nükleer santralini yine çalıştırmaya başladığı bildirildi.

Santral Genel Müdürü Gagik Markosyan, 5 Eylülde bakıma alınan santraldaki çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Santralin ilk aşamada 200 megavat enerji sağlayacağını belirten Markosyan, santraldaki ikinci türbinin 1 Kasımda devreye alınmasının planlandığını, böylece santral kapasitesinin 400 megavata ulaşacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Armen Movsisyan da söz konusu santralin devreden çıkarılarak yenisinin kurulmasıyla ilgili tarihin henüz kesinleşmediğini söyledi.

Panarmenian ajansının haberine göre Movsisyan, şimdiki santralin yerine kurulacak yeni nükleer santralin güvenlik ve çevre konusunda uluslararası standartlara uygun olacağını, ayrıca ekonomik açıdan daha verimli olacağını kaydetti.

-ERMENİ ASKERLERİNİN ''KENDİNİ YARALAMA'' VAKALARI

Ermenistan Savunma Bakanlığı, orduda askerlerin ''kendini yaralama'' vakalarının artması üzerine yeni önlemler alındığını açıkladı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Ara Nazaryan, ''askeri hizmet'' ile ilgili yasada bazı değişiklikler yapılmasına yönelik çalışmaların başlatıldığını belirterek, yeni düzenlemeyle askerlerin kendini yaralaması olaylarının azalmasının hedeflendiğini söyledi.

Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajansının haberine göre Nazaryan, önceki uygulamanın aksine, yeni düzenlemede kendini yaralayan askerin tedavi ve iyileşme sürecinin askerlik hizmeti süresinden sayılmayacağını, bu askerlerin iyileştikten sonra kalan süreyi fiilen tamamlamasının öngörüldüğünü kaydetti.

AA