İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ülkesinin Suriye ile barışa ulaşmanın yollarını aramaya hazır olduğunu bildirdi. İsrail Savunma Bakanı Barak, "İsrail ile geçen aralık ayında askıya alınan barış görüşmelerine yeniden başlanmasından yana olduğunu" söyleyen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın bu açıklamasına cevaben bir bildiri yayımladı.

Barak, açıklamasında, "Suriye ile barış, bölgede istikrarlı çözümün temel unsurlarından birini oluşturuyor. İsrail, Suriye ile barışa ilerlemenin yollarını geçmişte de aramıştır, gelecekte de aramaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

Barak, "görüşmelerin yeniden başlaması için, Suriye'nin ve Hizbullah'ın bölgedeki durumun kötüye gitme tehlikesine karşı sorumlu bir tavır takınmaları gerektiğine" dikkat çekti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail ile geçen aralık ayında askıya alınan barış görüşmelerine yeniden başlanmasından yana olduğunu söylemiş, Suriye halkının kendilerine İsrail ile barış görüşmelerine başlanması konusunda destek verdiğini, ancak İsrail'in de bu görüşmelerin yapılmasını istemesi gerektiğini ifade etmişti.

AA