İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''kendilerine samimice uzatılan her eli sıkacaklarını, ancak komplo peşinde olanlara cevaplarının farklı olacağını'' söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, yurt içi gezilerinin üçüncü turu kapsamında Meşhed'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Batı ile ilişkiler ve nükleer enerji konularına değindi.

Her ülkeyle iyi ilişkilerden yana olduklarını ifade eden Ahmedinejad, Batılı ülkelere hitaben, ''Bize doğru samimice uzatılan her eli sıkarız, Ancak komplo peşinde ve samimiyetten uzak olanlara karşı İran halkının cevabı (eski ABD Başkanı) George W. Bush'a verilenle aynı olacaktır'' ifadesini kullandı.

''İran'ın düşmanlarına seslendiğini'' belirten Ahmedinejad, ''Sizler, İran halkına karşı düşmanlığınızı yıllardır yaptırım ve askeri saldırı tehditleriyle gösterdiniz ve neticesini de gördünüz. Bugün, kalkıp tutumunuzu değiştirmek istiyorsunuz'' dedi.

Ahmedinejad, nükleer enerjiye sahip olma hakkından vazgeçilmeyeceğini yineledi ve ''İran halkının haklarından bir adım bile geri adım atmayacağız'' diye konuştu.

Nükleer enerjide uluslararası işbirliği için şartların oluştuğunu kaydeden Ahmedinejad, Tahran'daki reaktör için yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum temininin müzakereci Batılı ülkeler ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) samimiyetini anlamak açısından bir fırsat olduğunu söyledi.

Müzakereci ülkelerden nükleer konulardaki taahhütlerine uymalarını isteyen Ahmedinejad, 30 yıl önceki anlaşma uyarınca bu ülkelere paralarının ödendiğini, ancak devrimden sonra anlaşmaların tek taraflı olarak durdurulduğunu bildirdi.

Ahmedinejad, nükleer enerji elde etmedeki kararlılık ve direnişle bugünkü noktaya gelindiğini belirterek, İran'ın nükleer enerjiye sahip olmasına karşı çıkanların şimdi işbirliği önerdiklerini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, Amerikan hükümetinden de ''değişim'' vaadini yerine getirmesini ve ''siyonist İsrail rejimini himayeden vazgeçmesini'' istedi.

AA