BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) İran'ın yeni uranyum zenginleştirme tesisini denetlemesinin "olumlu bir adım" olduğunu belirtti.

Genel Sekreter Ban BM'de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Ban, basına yaptığı açıklamaların başında İran'ın nükleer programı meselesine de değinerek, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) müfettişlerinin bu hafta İran'da Kum yakınlarındaki yeni uranyum zenginleştirme tesisini denetlemelerinin "olumlu bir adım" olduğunu belirtti.

Ban Eylül ayında BM'de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile bir araya geldiğini anımsatarak "İran'ı bu adımı atmaya, IAEA ile tüm önemli konularda tam işbirliği yapmaya teşvik etmiştim" diye konuştu.

Ban açıklamasında IAEA tarafından dağıtılan, Tahran'daki araştırma reaktörüne yakıt sağlamaya yönelik taslak anlaşmaya da dikkati çekerek, bu belgenin kabulü halinde önemli bir güven arttırıcı önlem olacağını ve bunun İran ile 6 ülke (İngiltere, Fransa, Almanya, ABD, Rusya ve Çin) arasında devam eden müzakerelerde daha fazla ilerleme sağlanmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

Ban Afganistan'ın başkenti Kabil'deki BM misafirhanesine yapılan saldırı nedeniyle bugünün BM için "son derece zor ve acı bir gün" olduğunu söyledi.

Saldırı sırasında misafirhanede en az 25 BM çalışanının bulunduğunu belirten Ban, son bilgilere göre 5 BM çalışanın öldüğünü ve 9'unun da yaralandığını kaydetti.

Korkunç saldırıyı kınadığını ve ölenlerin ailelerine baş sağlığı dilediğini ifade eden Genel Sekreter, "Biz hiçbir zaman yılmayacağız, Afgan halkının yanında olmaya ve işimizi yapmaya devam edeceğiz, özellikle de Afgan hükümetine ve halkına ikinci tur başkanlık seçimlerinde yardımcı olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

BM'nin güvenlik mekanizmalarını gözden geçireceğini ve güçlendireceğini söyleyen Genel Sekreter, "Personelimizi korumak için gerekli tüm önlemleri alacağız" dedi.

Afganistan'da ikinci tur seçimlerin 7 Kasım'da yapılacağını anımsatan Ban, zorlukların yaşanacağını, ancak hileye izin vermeyeceklerini, bunun için çalışacaklarını söyledi.

Ban Afganistan'da seçimlerde yarışacak Abdullah Abdullah ve Hamid Karzai'yi de anayasaya ve hukuka bağlı kalmaya çağırdı ve adaylardan, Afgan halkını seçimlere katılmaya teşvik etmelerini istedi.

Ban, Pakistan'ın Peşaver kentinde düzenlenen terör saldırısı dolayısıyla da üzüntülerini dile getirdi.