Çin basını Çin Merkezi Askeri Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Şü Ciahou'nun ABD ziyaretinin verimli geçtiği değerlendirmesini yaptı. Çinli Orgeneral, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in davetlisi olarak 24 Ekim-3 Kasım günleri arasında ABD'yi ziyaret ediyor.

Çin Savunma Bakanlığı Dışişleri Müdürü Tümgeneral Çien Lihua Washintong'da dün yaptığı açıklamada, ABD'nin ilişkilerin gelişmesini engelleyen bazı sorunları titizlikle çözebilmesi durumunda, iki ülke orduları arasındaki ilişkilerin iki tarafın ortak çabalarıyla iyi bir yönde gelişebileceğine inandıklarını belirtti.

-MUTABAKAT MADDELERİ-

Çin Uluslararası Radyosu, Tümgeneral Çien'in açıklamasına dayanarak, Orgeneral Şü'nün ABD Savunma Bakanı Robert Gates'le yaptığı görüşmede iki ordu arasındaki değişim ve işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda yedi maddelik bir mutabakata varıldığını bildirdi. Söz konusu mutabakat maddeleri şöyle sıralandı:

İki taraf arasındaki üst düzey karşılıklı ziyaretlerin yoğunlaştırılması, doğal afetlerin getirdiği zararların azaltılması ile kurtarma ve yardım alanındaki işbirliğinin pekiştirilmesi, askeri tıp alanında, özellikle salgın hastalıkların önlenmesi ve tedavi alanlarındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, İki ülke Kara Kuvvetleri arasındaki değişimlerin sıklaştırılmas, orta yaşlı ve genç subay değişim programının yoğunlaştırılması, ordu arasında sanat ve spor alanlarında temasların genişletilmesi ve deniz taşımacılığının güvenliğini sağlamak için mevcut diplomatik yolların kullanılması ve müzakere mekanizmasının harekete geçirilmesi.

Şü-Gates görüşmesi iki taraf arasında 2006 yılından bu yana gerçekleşen ilk üst düzey askeri temas oldu. Çin, 2006 yılında ABD?nin Tayvan?a 6.5 milyar dolar tutarında silah satma kararını protesto ederek, askeri diyalogtan çekilmişti.

-ÇİN: "TEHDİT OLUŞTURMAYACAĞIZ"-


China Daily gazetesinin haberine göre, Orgeneral Şü Washington'daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Çin ordusunun silahlanmasının asgari düzeyde olduğunu ve tamamen savunmayı amaçladığını ifade ederek, "başta ABD olmak üzere hiçbir ülke için tehdit oluşturmayacaklarını" söyledi.

Çinli yetkili halen Çin ile gelişmiş ülkeler arasında bu alanda büyük mesafe bulunduğunu kaydetti.

Çin tarafı ikili ilişkilerin olumlu geliştiği, ancak Tayvan sorununun hassasiyetini koruduğu değerlendirmesini yapıyor. Çin askeri makamları bu yıl ABD tarafından Çin kıyıları yakınındaki hava ve deniz faaliyetlerini azaltmasını, hatta durdurmasını istemişti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın 15-18 Kasım günlerinde Çin?i ziyaret etmesi bekleniyor.

AA