ABD ve Kolombiya'nın bu hafta savunma anlaşması imzalayacağı bildirildi. Kolombiya Savunma Bakanı Gabriel Silva, ABD ile bu hafta sonunda, narkoterörle mücadelenin geliştirilmesi için bir güvenlik anlaşması imzalanacağını açıkladı.

Silva, Kolombiya'nın uyuşturucuyla ve isyancılarla mücadele operasyonlarının geliştirilmesi için Amerikan askerlerinin Kolombiya'daki 7 üsse girişine imkan verecek olan ve bu özelliği sebebiyle Kolombiya'nın komşuları tarafından eleştirilen anlaşmanın mevcut bir politikanın devamı olduğunu söyledi.

Washington'da ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşmesinin ardından konuşan Silva, ''Bu anlaşma, 50 yıllık bir işbirliği çabasında yeni bir adımdır ve özellikle uyuşturucu ticaretiyle mücadeleyi hedeflemektedir. Bunun dışında jeopolitik ya da stratejik bir yan anlamı yoktur'' dedi. Silva anlaşmanın, Bogota'ya dönüşü sonrasında cuma günü imzalanacağını söyledi.

Amerikalı yetkililer de Kolombiya'daki Amerikan varlığının 800 asker ve 600 müteahhiti geçmeyeceğini açıkladı.

Amerikan hükümeti anlaşma için 46 milyon dolarlık fon ayırdı. Fonun büyük bölümü Bogota yakınlarındaki Planquero üssünün yenilenmesi için kullanılacak.

AA