ABD'nin Chicago kentinde, arasında İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlandığı Danimarka gazetesinin de bulunduğu bazı kurum ve kişilere yönelik terör faaliyetleri planlayanlara yardım ettiği gerekçesiyle iki kişi hakkında dava açıldı. Chicago bölgesel mahkemesi savcılık makamı, David Coleman Headley (49) ve Tahavvur Hüseyin Rana (48) adlı zanlıların, ülke dışındaki terörist eylem planlarına malzeme desteği sağladığını ileri sürdü.

Headley'in ayrıca, ABD dışında adam öldürme ve yaralamayı da içeren bir dizi terör faaliyeti işlemeyi planlamakla da suçlandığı ve ömür boyu hapis cezası alabileceği bildirildi.

Headley'in 3 Ekimde, Philadelphia üzerinden Pakistan'a gitmek üzere bilet aldığı Chicago'daki O'Hare Uluslararası Havaalanında, Rana'nın ise 18 Ekimde evinde tutuklandığı kaydedildi.

Savcılık makamı, Amerikan vatandaşı olan ve 2006 yılında Davud Gilani olan adını değiştiren Headley'in, bir terör saldırısının potansiyel hedeflerini belirlemek için iki kez Danimarka'ya gittiğinin tespit edildiğini ve elde ettiği bilgileri ülke dışında terörizmle bağlantılı kişilere ulaştırmaya çalıştığını, Rana'nın da Headley'in seyahatinin ayarlanmasına yardım ettiğini ileri sürdü.

Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servisi (PET) yetkilileri ise söz konusu planlarla ilgili Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ve gazeteye düzenleneceği iddia edilen saldırıların yakın zamanda yapılması planlanan bir eylem olmadığını söyledi.

2005 yılında Jylands-Posten gazetesinde yayımlanan karikatürler, İslam dünyasında sert tepkiyle karşılanmış, protesto ve boykotları beraberinde getirmişti.


DANİMARKA İSTİHBARATI: "OLAYI ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ"

Danimarka istihbaratı, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlandığı Danimarka gazetesine yönelik saldırı planlamaktan iki kişinin ABD'de tutuklanmasını "çok ciddiye" aldığını bildirdi.

Danimarka polis teşkilatı gizli servisi PET Başkanı Jakob Scharff yayınladığı açıklamada, bu işi çok ciddiye aldıklarını belirterek, tutuklananlardan birinin, sadece Danimarka'da değil başka ülkelerde de terörist eylemler düzenleyebilecek bir şebekenin Pakistan'daki üst düzey aşırı dinci militanlarıyla temasta olduğunu ifade etti.

Danimarka polisi ise karikatür krizi dolayısıyla Danimarka çıkarlarına yönelik tehditler nedeniyle zaten yüksek olan alarm seviyesinin arttırılıp arttırılmadığını belirtmedi.

ABD'nin Chicago kentinde, 49 yaşında bir Amerikalı ile Pakistan doğumlu 48 yaşında bir Kanadalının, ABD dışında terörist komplo düzenlemek ve bir terör örgütüne malzeme yardımında bulunmaktan tutuklandığı, haklarında iddianame hazırlandığı açıklanmıştı.
2005 yılında Jylands-Posten gazetesinde yayımlanan karikatürler, İslam dünyasında sert tepkiyle karşılanmış, protesto ve boykotları beraberinde getirmişti.

AA