KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün 48. kez görüştü. Talat, bu görüşmede birbirlerini daha iyi anladıklarını söyledi.


BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, yaklaşık 2.5 saat süren görüşmenin ardından yaptığı kısa açıklamada, "federal hükümetin yetkileri" konusunun ele alındığını belirtti.

KKTC lideri Talat, görüşmede birbirlerini daha iyi anladıklarını ifade ederek, bu konuyu daha sonra tekrar ele alacaklarını söyledi.

Talat, "Birbirimize sorular sorup cevaplayarak, önerilerimizi daha iyi anlamamızı sağladık. Bu arada karşılıklı öneriler de yaptık. Bu konu orada o şekilde bırakıldı, neticeye götürmedik, ancak birbirimizi daha iyi anladık. Üzerinde çalışıp tekrar ele alacağız. Çünkü bu turda, karşılıklı olarak kağıtlar verip birbirimizi cevaplamak yerine, tartışıyoruz ve konuları bir sonraki başka bir toplantıda ele almak üzere gerektiğinde bırakabiliyoruz" dedi.

Müzakerelerin bu turunda, kararlaştırılan konuları, çeşitli biçimde değerlendirip, karşılıklı öneriler yapıp sonradan yeniden ele alma yönteminin belirlendiğini belirten Talat, "Bu kendiliğinden gelişti, umuyorum ki sonuç verici olur" dedi.

Talat, "Dış İlişkiler" konusunun ise toplantının uzaması nedeniyle ele alınamadığını, daha sonraki toplantılarda görüşüleceğini söyledi.

Liderlerin temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu perşembe günü bir araya gelerek "mülkiyet" konusuna ilişkin kriterleri görüşecek. Liderlerin 2 Kasım Pazartesi günü yapacağı görüşmede de "mülkiyet" konusu yeniden ele alınacak.