Karadziç'in dün yargılanmasına başlanamamıştı. Karadziç'in duruşmayı boykot etmesi üzerine ertelenen dava bugün görülüyor. Savaş suçu işlemekle itham edilen Karadziç, bugünkü duruşmaya da gelmedi. Savcı Alan Tieger, 1992-1995 Bosna savaşında Karaciç'in etnik temizlik yapanların "baş komutanı" olduğunu belirtti.


İddianameyi okuyan savcı, "Bu dava, etnik bakımdan parçalanmış Bosna hayalini gerçekleştirmek için korku, nefret ve milliyetçiliği kullanan bir adamın, baş komutan Radovan Karaciç'in davasıdır..." ifadesini kullandı.

Savcı, 100 bin kişinin hayatına mal olan Bosna savaşında insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen Karadziç hakkındaki iddiaları hatırlattı.

İlk duruşmaya da gelmemişti


Karaciç (64), dün ilk duruşmaya da girmemişti. Sanık, savunmasını yetiştiremediğini söylüyor.

Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına 64 yaşındaki Karadziç gelmedi.

Karadziç, savunmasını hazırlamasının çok uzun zaman gerektirdiği, iddianameyi okumanın dahi iki yıl zaman alabileceği gerekçesiyle ilk duruşmaya çıkmadı.

Mahkeme heyeti, buna rağmen davanın görülmesine karar verdi. Hakkındaki suçlamaları reddeden eski Sırp liderinin davasının iki yıl sürmesi bekleniyor. Eski lider, suçlu bulunursa müebbet hapisle cezalandırılacak.

Hakim, Karadziç'in bugün de duruşmaya katılmaması durumunda mahkemenin Sırp lideri temsil etmek için bir avukat atayabileceğini söylemişti.

Belgrad'da tutuklandıktan 13 ay sonra mahkemesi başlayan Karadziç hakkında 11 ayrı savaş suçu davası açılmış bulunuyor.

Yargıçlar, ilk duruşmada, en az bir yıl sürmesi beklenen davanın nasıl işleyeceğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bir sonraki duruşma bugün yapılacak.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin eski devlet başkanı Karadziç, halen yakalamayan General Ratko Mladiç ile birlikte, 1992-1995 arasındaki iç savaşta Saraybosna'nın aralıksız kuşatmasında 14 bin insanın ölümü ve Srebreniça kentinde bazıları 20 yaşın altında 8 bin Boşnak erkeğinin katledilmesinden, toplam 11 ayrı savaş suçu ve insanlığa karşı suçla itham ediliyor.

Lahey'de mahkeme, halen Ratko Mladiç ile Hırvat savaş suçu sanığı askeri lider Goran Haciç'in yakalanıp yargı önüne çıkarılmasını sağlayamadı.

Karadziç kimdir?

Bosna katliamının baş sorumlusu olarak gösterilen dönemin Yugoslavya ve Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, Lahey'de yargılandığı sırada, Mart 2006'da cezaevindeki hücresinde ölü bulunmuştu.

Şimdi Karadağ'da kalan eski Yugoslavya'nın Savnik kentinde 1945'de doğan Karadziç, 1990'da Bosna-Hersek'deki Sırp Demokratik Partisi'nin kurucu üyesi, 1992'de de Sırbistan Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı olmuştu.

Bosna'nın 6 Nisan 1992'de BM tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmasının ardından Karadziç, 1992-1996 arasında Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde önce üçlü başkanlık konseyi başkanı, ardından tek devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkomutanı oldu.

BM mahkemesi, Karadziç'in 1 Temmuz 1991 ile 30 Kasım 1995 arasında Bosna-Hersek'in çeşitli kesimlerinde denetimini genişletmek üzere terör ve etnik temizlik taktikleri kullandığını belirtiyor.

Bosnalı Sırp güçleri 1 Nisan 1992'den 30 Kasım 1995'e kadar 44 ay Saraybosna'yı kuşatmış, 11-18 Temmuz 1995'de de Srebrenitsa'da binlerce yetişkin ve genç erkeği katlederek soykırım yapmıştı.

1996'da kamuoyunun gözü önünden uzaklaşan Karaciç'in, 2003'de akrabalarınınkiler dahil mal varlıkları, hesapları dondurulmuştu.

Yıllarca savaş suçlusu olarak aranan Karadziç, "Dragan Dabiç" takma adıyla yaşarken 21 Temmuz 2008'de Belgrad'da bir otobüste yakalanarak, savaş suçları mahkemesinde yargılanmak üzere Lahey'e götürülmüştü.