Çin, Amerikan "Kongre ve İdari Birimler Çin Komisyonu"nun Tibet ile ilgili olarak yayımladığı özel bir raporla iç işlerine müdahale ediliyor gerekçesiyle tepki gösterdi. Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ma Caoşü, Çin'in, bu komisyona, Tibet konusunu kullanarak iç işlerine müdahale etmeye ve Çin ile ABD arasındaki ilişkileri zedelemeye son vermesi çağrısında bulunduğunu belirtti.

Ma, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, Tibet konusunun Çin'in iç işi olduğunu, söz konusu Amerikan komisyonunun yayımladığı raporun gerçekleri çarpıttığını ve ön yargılarla dolu olduğunu ifade etti.

-IRAK'TAKİ ÇİNLİLERE GÜVENLİK UYARISI-

Basın toplantısında Irak'ta meydana gelen terör saldırılarına da değinen sözcü, Irak yönetiminin ve halkının bir an önce zorlukların üstesinden gelerek, güvenlik, istikrar ve gelişmeyi sağlamasını beklediklerini kaydetti.

Ma, Irak'taki Çin Büyükelçiliği, Çin sermayeli kuruluşlar ile bölgedeki Çin vatandaşları için güvenlik uyarısında bulunduklarını da açıkladı.

AA