Fransa'da Sayıştay tarafından kaleme alınan bir raporda, geçen yılki AB dönem başkanlığının mali bilançosunun Fransa'ya çok pahalıya mal olduğu uyarısı yapıldı. Rapora göre, geçen yılki dönem başkanlığın mali faturası devlete 171 milyon avroya mal olurken, sadece 13 Temmuzda Paris'te düzenlenen AB-Akdeniz zirvesi için 16 milyon avro harcandı.

Meclis ve Senatoya gönderilen raporda, yaklaşık 40 devlet başkanının katılımıyla Paris'te, tarihi Graind Palais'de düzenlenen zirvenin oldukça pahalıya mal olması eleştirildi.

Raporda, üç saatlik resmi zirve için sadece 91 bin avro halılara, 91 bin avro bahçe düzenlemesine, 633 bin avro havalandırma, 136 bin avro dekora harcanırken, davetlilere verilen yemeklerin masrafının ise 1 milyon avroyu geçtiği bildirildi.

Sayıştay raporunda, dönem başkanlığı boyunca altı aylık sürede, 9'u hükümet ve devlet başkanı zirvesi, 227 bakanlar arası toplantı ile 328 konferans ve serginin düzenlendiği bildirildi.

Fransa, 2000 yılındaki AB dönem başkanlığı boyunca 56.9 milyon avro, 1995'deki AB dönem başkanlığı boyunca 14 milyon avro devlet bütçesinden harcamıştı.

AA