İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Türkiye ve İran'ın işbirliğini artırmasının ''günümüz şartlarında gerekli'' gördüklerini ve iki ülkenin yıllık ticaret hacminin 20 milyar doları geçebilecek kapasitede olduğunu söyledi.

 

Rahimi, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ile görüşmesinde, Türkiye-İran ilişkilerinin daha da geliştirilebileceğini, yıllık ticaret hacminin iki katına çıkarılabileceğini bildirdi.

İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesinde belli bir sınırın söz konusu olmadığını kaydeden Rahimi, ''Türkiye ve İran'ın tüm alanlarda işbirliğini ve ilişkilerini geliştirmesi günümüz şartlarında zaruridir'' ifadesini kullandı.

Türkiye ve İran halkları arasındaki ilişkileri ''tarihi, dostça ve kardeşçe'' diye niteleyen Rahimi, iki ülke liderleri ve halkları arasındaki ziyaretlerin mevcut işbirliğini daha da artırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Rahimi, enerji, doğal gaz, petrol, ticaret ve yatırımın işbirliğini geliştirmede önemli alanlardan bazıları olduğunu kaydetti.

Karaosmanoğlu da konuşmasında, iki ülke ilişkilerini ''derin ve tarihi'' olarak değerlendirdi ve Türkiye'nin İran'la işbirliğini her alanda geliştirmek istediğini söyledi.

Büyükelçi Karaosmanoğlu, Ankara-Tahran ilişkilerinin geliştirilmesinde ciddi ve kararlı bir irade ortaya konulduğunu ifade etti.

AA