Türkiye, Irak ve Suriye'nin ardından Pakistan'la da yüksek düzeyli işbirliği kurmak için ilk adımı attı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, iki ülke arasında 'yoğunlaştırılmış işbirliği ve yüksek düzeyli işbirliği konseyi' oluşturulması için ortak siyasi bildiriye imza attı.

İmzalanan bildiride Türkiye ve Pakistan başbakanlarının yılda en az bir kez bir araya gelmesi öngörülüyor. Bakanlar düzeyinde ise daha yoğun bir temas sağlanması hedefleniyor.

Erdoğan - Gilani görülmesinde iki ülke arasındaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel alanlarda ve turizm alanındaki ilişkilerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Pakistan'ı 'ikinci evimiz' olarak nitelendiren Erdoğan, bu ziyareti bir 'dış ziyaret' olarak değerlendirmediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede bir ortak platform oluşturma konusunda Pakistan'la ortak iradeye sahip olduklarını dile getirdi. İstihbarat örgütleri arasındaki dayanışmaya dikkat çeken Erdoğan, "Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yoktur. Kimse, din adına insan öldürme yoluna girmesin. Din adına bir Müslüman kardeşini öldüren, savunmasız insanları öldürenlerin, bunu nasıl izah edeceğini ben anlamakta zorlanıyorum ve anlamıyorum." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Pakistan gibi Türkiye'nin de sıkıntılı bir süreç yaşadığını ifade etti. Erdoğan, "Dayanışma içinde bölgede bu süreci aşacağımıza da inanıyorum.'' dedi.

Pakistan Başbakanı Gilani de teröre karşı ortak mücadele için Erdoğan'la mutabakata vardıklarını dile getirdi. Gilani, Pakistan topraklarında terörle mücadelenin devam edeceğini de Erdoğan'a belirttiğini aktardı.

Erdoğan, iki ülke arasında 741 milyon dolar olan ki yıllık ticaret hacminin yetersizliğine dikkat çekerek, iki yıl içerisinde 2 milyar dolarlık hedefin de küçük olduğunu söyledi. İki ülkenin birbirine satabileceği ürünler olduğunu belirten Erdoğan, Türk müteahhitlerinin Pakistan'da altyapı ve kentsel dönüşüm yatırımları gerçekleştirebileceğini söyledi.

CİHAN