The Economist dergisi, Türkiye'nin demokrasi açılımını ele aldığı son sayısında, dağdan inen PKK'lıların Türkiye'ye kalıcı bir barış getirebileceğini yazdı.

Türkiye'nin Kuzey Irak yönetimi ile güzel ilişkilerine dikkat çeken The Economist, PKK'nın böylece tecrit edildiğini vurguladı.

Başbakan Erdoğan'ın PKK'ya yaptığı, "Vakit kaybetmeyin, evinize dönün."çağrısını hatırlatan dergi, "Türkiye bu sonuca, son yıllarda bölgede etkili olan yetkili makamlarla yaptığı istişareler neticesinde ulaştı."yorumunu yaptı.

Türk ve Iraklı Kürtlerin kendi tartışmalarını bir kenara bıraktıklarını kaydeden The Economist, Türkiye'nin yakında Erbil şehrinde konsolosluk binasını açacağını ve Kuzey Irak'tan petrol ithal ettiğini belirtti.

Bunun karşılında ise Iraklı Kürtlerin PKK'yı köşeye sıkıştırdıklarını yazan The Economist, PKK'nın bu nedenle yalnız kaldığına dikkat çekiyor.

Türk halkının çoğunluğunun hükümetin demokratik açılımını desteklediğini vurgulayan dergi, ancak muhalefetin ileri sürdüğü iddialara da katılanların olduğuna işaret etti.

Son olarak DTP'yi de tutumundan dolayı eleştiren The Economist dergisi, "DTP içindeki fevri kişilerin kendi bildiklerinde ısrarlı olmaları ve tehlikeli konuşmaları demokratik girişime yardımcı olmayacaktır."

(CİHAN)