ABD Başkanı Barack Obama, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı telefonla arayarak, Filistin devletinin kurulmasına ilişkin kararlılığını bir kez daha yineledi. Filistin resmi haber ajansı Wafa'nın bildirdiğine göre Obama, öğleden sonra Abbas'ı aradı ve ikili barış süreciyle ilgili tüm konular ve bu sürecin karşı karşıya bulunduğu güçlükler değerlendirildi.

ABD Başkanı, Filistin devletinin kurulmasına yönelik kişisel kararlılığını vurgularken, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Abbas da aynı kararlılıkta olduğunu bildirdi. Abbas, görüşmede barış süreciyle ilgili olarak İsrail'in tüm yerleşim faaliyetlerini durdurması gerektiğinin altını bir kez daha çizdi.

Filistin Yönetimi Başkanlık Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, söz konusu telefon görüşmesini, barış sürecinin geleceği ve Orta Doğu için "çok önemli" diyerek değerlendirdi.

Obama'nın, İsrail ve Filistinliler arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması amacıyla, İsrail lideri Binyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldiği New York'taki üçlü zirvenin üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen görüşmelerde herhangi bir gelişme sağlanmadı.

Obama'nın Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell ise bu amaç doğrultusunda şansını bir kez tamaslarda bulunacak. Mitchell, önümüzdeki hafta taraflarla tekrar görüşmek için İsrail'e geliyor.

Mitchell, dün ABD'de yaptığı bir konuşmada, barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına yönelik çabaların başarısız olduğunu söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtmişti. George Mitchell, ABD yönetiminin barış sürecine derinden bağlı olduğunu dile getirerek, Başkan Obama'nın şimdiye kadar hiçbir başkanın olmadığı kadar barış görüşmeleri için çabuk harekete geçtiğini vurgulamıştı.

AA