ABD'de, Asya ile ilişkilerin güçlendirilmesinden yana olduğu bilinen Asia Society ile California Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, "Kuzey Kore ile yakınlaşmaya çalışmanın ABD'nin çıkarına olduğu" görüşünü ortaya koydu. Uzun vadede Kuzey Kore'deki komünist rejimi ılımlılaştırmayı hedefleyen bir strateji çerçevesinde ABD'nin Kuzey Kore ile yakınlaşmasının önemine işaret edilen araştırmada, uzmanlar, ABD Başkanı Barack Obama'nın savunduğu görüşün tersine bir görüş ortaya koyarak, nükleer denemede bulunmasından sonra bu ülkeye yönelik yaptırımları sertleştirmek yerine, bazı tavırlarını gözden geçirmesi gerektiğini savundu.

Başta Kuzey Kore'nin Uluslararası Para Fonu'na (IMF), Asya Kalkınma Bankası'na ya da başka uluslararası mali kuruluşlara girmesine muhalefet etmek gibi bazı tavırların değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, "Daha açık ve liberal bir ekonomik büyüme stratejisini teşvik etmek, Kuzey Kore halkının yararına olduğu gibi ülkeyi reform ve açılım uygulamaya ve ayrıca daha az sürtüşmeye dayalı bir dış politika izlemeye itecektir" görüşünü dile getirdi.

Ekonomik yakınlaşmanın Kuzey Kore'nin de kendi çıkarlarını algılama biçimini değiştirebileceğini savunan uzmanlar, aynı keskinlikte olmamakla birlikte Çin örneğini verdikleri çalışmalarında, ekonomik değişimin bu dev ülkenin dış politikasını değiştirmesine yardım ettiği görüşünü vurguladı.
Obama yönetiminin Kuzey Kore ile yakınlaşmasında İran ve Myanmar örneğini de gösteren uzmanlar, bu ülkelerle ABD'nin yaptırımları devam ettirmekle birlikte müzakerelere giriştiğini belirtti.

AA