Kanada'da en fazla Türk gurbetçinin yaşadığı Toronto'da Türkiye Başkonsolosluğu açılıyor. 20 binden fazla Türk vatandaşının yaşadığı kentte Türkler bu haberi sevinçle karşıladı. Çalışmalarını eşzamanlı olarak yürüten Kanada tarafı da İstanbul'da 2010 yılı içinde konsolosluk açmaya hazırlanıyor. İki tarafın da 2009 Mali Yılı'nda Maliye Bakanlıklarından ödenek alması geciktiği için Toronto ve İstanbul konsolosluklarının açılışı 2010 yılına sarktı.

Bu arada Merkezi Montreal'deki Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı Türkiye Temsilciliği'nde görevli Mustafa Levent Bilgen, Toronto Başkonsolosu olarak atandı. 1 Kasım itibariyle yeni görevine başlayacak olan Bilgen'in, öncelikle bina bulunması, konsolosluk hizmetleri için teknik alt yapı kurulması, personel görevlendirilmesi yönünde çalışmalar yürüteceği öğrenildi. 2010 Mali Yılı bütçesinde kaynak ayrılması kesinleşen Toronto Başkonsolosluğu'nun, üç aylık bir sürede altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet verecek hale gelmesi bekleniyor.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliğinin internet sitesinden yapılan duyuruda, Toronto Başkonsolosluğu'nun görev alanı açıklandı. Yapılan açıklamada, "Toronto Başkonsolosluğunun faaliyet geçmesi için bir süreden beri sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir. Bu amaçla Toronto'ya atanan Başkonsolos Levent Bilgen 1 Kasım 2009 tarihi itibariyle göreve başlayacak ve Başkonsolosluğun açılması için gerekli altyapı çalışmalarını yerinde yürütecektir. Toronto Başkonsolosluğunun fiziki olarak faaliyete geçmesinden sonra federal başkent bölgesi Ottawa ve Doğu Ontario hariç tüm Ontario, Manitoba, Saskatchewan, Alberta, British Kolombiya Eyaletleri ile Yukon, Northwest Territories ve Nunavut Toprakları'nda yaşayan vatandaşlarımız konsolosluk işlemlerini Ottawa'da bulunan Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesinde değil Toronto Başkonsolosluğumuzda gerçekleştirebileceklerdir. Kanada makamlarıyla işbirliği içerisinde yürütülen altyapı çalışmalarının tamamlanarak vatandaşlarımıza hizmet verecek hale gelmesinin yaklaşık iki-üç ay süreceği anlaşılmaktadır." denildi.

(CİHAN)