Avrupa Birliği, Annan planı referandumunda yüzde 65'le çözüme "evet" diyen KKTC için 2004 yılında hazırladığı 259 milyon euroluk Mali Yardım Tüzüğü'nden 42 milyon euroyu, "KKTC'deki siyasi gerginlik ve Kıbrıs sorununun girmiş olduğu çıkmazdan dolayı askıya aldığı" yönünde Türk basınında çıkan haberleri yalanladı. AB Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj Tardio, günlük olağan basın toplantısında bir soru üzerine, "Hiçbir mali yardımı askıya almadık" dedi.

AB bütçesinde imzalanan sözleşmelerle ilgili ödeme taahhütlerinin ve fiili ödemelerin ayrı kalemlerde yapıldığını anlatan Altafaj Tardio, "Kıbrıslı Türklere (KKTC) yardımda bazı ödemeler ilk başta planlandığından daha geç yapılacak, çünkü buradaki özel durumlar nedeniyle birkaç aylık gecikme var. 259 milyon avroluk mali yardım programında öngörülen bütün sözleşmelerin büyük ölçüde yıl sonuna kadar imzalanması bekleniyor" dedi.

Tardio, "Fakat AB Komisyonunun daha önce 2009 yılında yapmayı planladığı 42 milyon avroluk ödeme daha sonraya kalacak. Bu nedenle 2009 yılında öngörülen ödemelerinden 42 milyon euroluk indirim yapmak gerekiyor. Sözleşmeler kapsamındaki ödeme taahhütleri ise (2009 yılında planlandığı gibi) kalacak" diye konuştu.

Bu yılki ödemelerde ertelenen 42 milyon euronun gelecek yıla aktarılacağını belirten Altafaj Tardio, "Başka bir deyişle Kıbrıs Türk toplumuna ayrılan fonlarda hiçbir kesinti yoktur, yardım programı planlanandan birkaç ay gecikmeli uygulanacaktır" dedi.

AB Komisyonu, Rum tarafının engellemeleri nedeniyle Şubat 2006'dan bu yana 259 milyon euroluk mali yardımın, uygulamaya girdiği Şubat 2006'dan bu yıl ortasına kadar sadece yüzde 15'ini (38,5 milyon euro) harcayabildi. Bu dönemde 130 milyon euroluk en büyük kısmı altyapı yatırımlarına ayrılan Mali Yardım Tüzüğü kapsamında yapılan ihalelerin toplamı 84,5 milyon euroya ulaştı. 23,3 milyon eurosu KKTC'deki AB ofisinin ve projelerin giderleri için ayrılan toplam 259 milyon euroluk paketten kalan 235,7 milyon avronun bu yıl sonuna kadar KKTC'nin sosyal ve ekonomik açıdan kalkındırılması amacıyla su dağıtımı, kanalizasyon, ulaşım, telekomünikasyon, çevrenin korunması ve eğitim projeleri için açılacak ihalelere dağıtılması gerekiyor.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs masası eski şefi olan Leopold Maurer de, Kıbrıs sorununun çözümüne hukuki destek sağlamak amacıyla Avrupa Birliği adına Kıbrıs'a gönderildi.

Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs özel temsilcisi sıfatıyla görev alacak olan Maurer, müzakerelere doğrudan katılmasa bile, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün AB müktesebatına uyumu konusunda destek sağlayacak.

Sanatçılardan liderlere destek


Bu arada, bazı Kıbrıslı Türk ve Rum sanatçılar, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla müzakerelere devam eden KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a pankartlı destek verdi.

Liderleri çözüm yönünde cesaretlendirmeyi amaçlayan bazı sanatçılar, Lefkoşa ara bölgede müzakerelerin yapıldığı BM binasının girişinde, liderlere destek belirten pankartlar sergiledi.

Pankartlarda Türkçe ve Rumca olarak, "Sadece kendi toplumum değil diğer toplumun ve Kıbrıs'taki tüm toplumların da geleceğini ve mutluluğunu düşünerek hareket edeceğime...", "Bütün farklılıkları kucaklayıp armoni içinde var olabilecekleri bir gelecek kurmaya çalışacağıma..." diye başlayan, yemin şeklinde ifadeler yer alıyor.

Pankartlardaki yazıların birer kopyası liderlere de verildi.