NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan konusunda sebat edilmesi çağrısında bulundu. Rasmussen, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da düzenlenen bir güvenlik toplantısında yaptığı açıklamada, Afganistan'ın, NATO'nun şimdiye kadar karşılaştığı en karmaşık mücadele alanı olduğunu belirterek, bu ülkenin, El Kaide'nin eğitim sahasına dönüşmesini engellemek için bu mücadeleye bağlı kalınması gerektiğini söyledi.

Afganistan'da 8 yıl süren savaşın bedelinin çok yüklü olmaya başladığı eleştirilerini hatırlatan Rasmussen, "eylemsizliğin maliyetinin bundan çok daha fazla olacağını" kaydetti.

NATO Genel Sekreteri ayrıca, NATO'nun Afganistan ve füze savunma sistemi konularında Rusya ile işbirliğini geliştirmek istediğini bildirdi.
Rasmussen, NATO ve Rusya'nın 21. yüzyılın güvenlik mücadelelerini gözden geçirmelerini arzu ettiğini belirterek, gelecek haftalarda bu ülkeye yapacağı gezide bunu Rus liderlerle görüşeceğini söyledi.

Amerikan ve NATO güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal, Afganistan'la ilgili yeni strateji hazırlayan ABD Başkanı Barack Obama'ya sunduğu raporunda, acilen 40 bin takviye asker konuşlandırılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtmiş, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, Afganistan'da zamanın aleyhlerine çalıştığı uyarısında bulunarak, McChrystal'ın bu talebinin karşılanmasını istemişti.

AA