ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Romanya'ya, Afganistan'a asker göndermesi ve ABD'nin Avrupa'da kuracağı yenilenen füze savunma kalkanı projesine verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Romanya'yı ziyaret eden Biden, Devlet Başkanı Traian Basescu ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Afganistan'daki Rumen askerlerinin, en zorlu yerlerde ve zorlu çatışmalarda ustalıkla görev yaptıklarını belirterek, "Askerleriniz savaşçı. Askerlerimiz, inanılmaz derecede ehil olduklarından Rumenlerin yanında yer almaktan gurur duyuyor" dedi.

Joe Biden, "Romanya hükümetinin, Avrupa'ya getirdikleri yeni füze savunma mimarisini kucaklamasını takdir ettiğini" ifade ederek, "Bu daha iyi bir mimari. ABD'nin yanı sıra sizi fiziksel açıdan koruma faydasına sahip" diye konuştu.

Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu da, ABD'nin yakın müttefikleri olduğunu belirterek, "İlişkilerimizde hiçbir şey değişmedi" dedi, ancak ABD'nin Avrupa'ya konuşlandıracağı yeni füze savunma sistemi konusunda açıklama yapmadı.

Basescu ayrıca iki bölgesel güç "Türkiye ve Rusya ile pragmatik ilişkilerin gerekli olduğunu" sözlerine ekledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in, Romanya ziyareti çerçevesinde Bükreş Üniversitesinde bölgesel güvenlik konusunda bir konuşma yapması planlanıyor.

Irak'ta ABD önderliğindeki koalisyon güçlerine daha önce yüzlerce asker gönderen Romanya'nın Afganistan'da mevcut asker sayısı 1045.

AA