BM İklim Değişikliği Sekreteryası, sanayileşmiş ülkelerin sera etkisi yaratan gazların salımını azaltmak yerine 2007 yılında da artırdığını bildirdi. BM Sekreteryası tarafından yapılan açıklamada, sanayileşmiş ülkelerin sera gazı salımıyla ilgili önceki altı yıl boyunca saptanan artış eğiliminin, 2007'de de sürdüğü belirtildi.

Açıklamaya göre, 1992 BM İklim Anlaşması uyarınca sanayileşmiş olarak nitelenen 40 ülkenin küresel ısınmaya yol açan karbondioksit ve diğer sera etkisi yaratan gazları atmosfere salımı, 2006'dan 2007'ye kadar yüzde 1 artırdı.

En son saptanan verilere göre, bu ülkelerin 2007'deki sera gazı salımı, 1990'daki seviyenin yüzde 4 altında oldu ancak 2000-2007 dönemindeki gaz salımında yüzde 3 artış tespit edildi. Böylece sera etkisi yaratan gazların salımının art arda 7 yıl artış eğilimini sürdürdüğü ortaya kondu.
Verilere göre, AB ülkeleri yıldan yıla sera etkisi yaratan gazların salımını, başta Danimarka yüzde 6,1 olmak üzere ortalama yüzde 1,6 azaltırken, en fazla salım yapan ABD ise gaz salımını yüzde 1,4 artırdı. ABD ile birlikte gaz salımını en fazla artıran ülkeler Japonya, Kanada ve Avustralya oldu.

BM yetkilisi Yvo de Boer, ortaya çıkan verilerin aralık ayında Kopenhang'da yapılacak konferansta kapsamlı, adil ve etkili bir iklim anlaşması sağlanmasına acil ihtiyaç olduğunu vurguladığını belirtti.

Kopenhag konferansında, 1997 Kyoto Anlaşması yerine yeni bir anlaşmaya varılması hedefleniyor. Kyoto Protokolü, 37 sanayileşmiş ülkenin sera etkisi yaratan gazların salımını 2012'ye kadar, 1990'daki seviyenin ortalama yüzde 5 altına indirmesini öngörüyordu. ABD, ekonomisine zarar vereceği gerekçesiyle söz konusu anlaşmaya katılmamıştı.

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama ise selefi George Bush'un aksine Washington'ın iklim değişkliğiyle mücadeleyi öngören yeni anlaşmaya katılmak istediğini söyledi. Ancak Washington 2012 anlaşmasına katılmaları karşılığında Çin, Hindistan, Brezilya ve diğer daha yoksul ülkelerin de taahhütte bulunmasını istiyor.

AA