Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği sürecinde Avrupa Parlamentosu'nun vereceği desteğin önemli olduğunu'' söyledi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) temaslarının ardından kaldığı otelde basın toplantısı düzenleyen Bağış, Türkiye'de reform çalışmalarının AP tarafından yakından ve takdirle karşılandığını bildirdi.

Haziranda düzenlenen seçimlerden sonra AP'deki yeni başkan, yeni siyasi grup ve önemli komisyon başkanlarıyla bir araya geldiğini belirten Bağış, bu temaslarının gelecek dönemde AP ile sürdürülecek sağlıklı iletişim açısından da önem taşıdığı ifade etti.

Bağış, ''Görüştüğüm parlamenterler, Türkiye'nin gerek enerji potansiyeli, gerek yası dış göç ve en önemlisi ekonomik potansiyeli konusundaki gücünün farkında. Türkiye'deki reformların burada çok yakından izlendiğini gördüm'' dedi.

Bağış, özellikle demokratik açılım, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi ve son olarak PKK'lıların teslim olması ile birlikte yaşanan sürecin AP tarafından yakından izlendiğini kaydetti.

AB'nin dünyanın en önemli barış projelerinden biri olduğunu kaydeden Bağış, Türkiyesiz bir barış projesinin tam gerçekleşmeyeceğini Avrupalı meslektaşlarına anlatma fırsatı bulduğunu, onların da bunun farkında olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki demokratik açılımın AP tarafından önemsendiğini kaydeden Bağış, ''olumlu neticelendiğinde, Türkiye'nin üzerindeki en ağır yüklerden birinin kalkacağı'' görüşünü dile getirdi.

-MUHALEFETE ELEŞTİRİ-


Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin TBMM genel kurulundan geçtiğini belirten ve bu konuda mecliste yapılan reform çalışmalarına atıfta bulunan Bağış, muhalefetin kendilerine yeteri kadar destek vermediğini savundu.
Bağış, ''Türkiye'nin önünü kim açıyor kim kapatıyor seçmen bunu görüyor ve seçim zamanı sandıkta verdiği oyla cezalandırıyor veya mükafatlandırıyor'' dedi.

-FRANSA DAHA HASSAS-

Terörle mücadele kapsamında Fransa'nın dün Paris'teki bölücü örgüt merkezine yaptığı operasyonla ilgili bir soru üzerine Bağış, Fransa'nın terörle mücadele konusunda geçmişte olmadığı kadar daha fazla hassas olduğunu belirtti ve bunda Türkiye'deki demokratik açılımın da önemli olduğunu vurguladı.

Bağış, ''Diğer ülkelerin de bu konudaki hatalarından geri dönmelerini umut ediyoruz''dedi.
Egemen Bağış, başka bir soru üzerine, AB üyelik sürecinde açılan fasıl sayısına fazla kafayı takmamak gerektiğini belirterek, önemli olan reformların sürdürülmesi olduğunu söyledi.

-AİHM'YE BAŞVURULAR-


Strasbourg'daki temaslarında Avrupa Konseyi ve AİHM yetkilileriyle de bir araya geldiğini hatırlatan Bağış, Türkiye'deki reform süreciyle birlikte AİHM'ye gelen başvurularda da azalma görüldüğünü söyledi.

Bağış, ''AİHM'ye gelen başvuruların azalması Türkiye'nin yurt dışındaki imajı açısından da önemli'' dedi.

Bağış, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne gelecek dönemde AK Parti Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun seçilme şansının oldukça fazla olduğunu hatırlattı ve bu tür önemli bir uluslararası kuruluşun başına bir Türkün gelmesinin çok önemli olduğunu söyledi.
Bağış, bugün Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg'le görüşecek ve daha sonra Strasbourg Üniversitesi öğrencilerine Türkiye?AB ilişkileri konusunda konferans verecek.

Egemen Bağış, Fransa'da ''Türkiye Mevsimi'' etkinliği kapsamında yürütülen "Café-croissant, aussi français que turc" başlıklı etkinliğin mekanını ziyaret edecek ve burada verilen kokteyle katılacak.

Bağış, akşam saatlerinde Strasbourg'dan Ankara'ya hareket edecek.

AA

Fotoğraf: AA