Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, "Kuzey Kore ordusunun bölge için daha ölümcül bir tehdit haline geldiğini" belirterek, Washington yönetiminin nükleer silahlı Pyongyang'a müsamaha göstermeyeceğini söyledi. Güney Kore ziyaretinde başkent Seul'de Amerikan ve Güney Koreli askerlere hitap eden Gates, Kuzey Kore rejimi kalıntılarının tehdit oluşturduğu ve bu tehdidin eskisine nazaran daha ölümcül ve istikrar bozucu olduğu yönündeki Amerikan görüşünün devam ettiğini ifade etti.

Kuzey Kore, nükleer silah programının sona erdirilmesini amaçlayan uluslararası görüşmelere, daha önce kendisine verilen sözler yerine getirilmediği gerekçesiyle katılmıyor.

Uluslararası toplum Pyongyang'ı yeniden görüşme masasına çekmek için çabalarını sürdürmesine rağmen, Kuzey Kore geçen hafta kısa menzilli füze denemeleri yapmıştı. Uzmanlar, denemeleri, olası görüşmeler öncesinde pazarlık için baskı oluşturma girişimi olarak nitelendiriyor.

1,2 milyon askerinin çoğunu, zengin soydaşı Güney Kore ile sınırına yığan Kuzey Kore'nin, binlerce topu ile Güney Kore'nin tamamını ve Japonya'nın bazı yerlerini vurabilecek yüzlerce füzesi bulunuyor.

Washington yönetimi, bu ay Kuzey Koreli üst düzey bir yetkilinin ABD'yi ziyaret etmesine izin vereceğini bildirmişti.
ABD, 670 bin askeri bulunan müttefiki Güney Kore'ye destek için, 28 bin askerini bu ülkede konuşlandırıyor.

AA