Irak'ın kuzeyindeki çok uluslu tümenin Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Robert Brown; Peşmerge ve Kürt yönetiminin PKK'nın kabiliyetlerini azaltmak için Bağdat ve Ankara ile çok yakın çalıştığını söyledi.

Robert Brown, terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerin birkaç sene öncesine oranla şimdilerde büyük ölçüde azaldığına dikkat çekti. Brown, yabancı kökenli 'savaşçıların' Irak'a sızması ile ilgili olarak ise, bunun büyük bir sorun olduğunu, ancak Türkiye sınırının oldukça iyi korunduğunu ve hiçbir problem yaşanmadığını dile getirdi.

Tuğgeneral Brown, Irak'tan telekonferans yöntemi ile Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'da düzenlenen bir brifinge katıldı. Brown, yabancı kökenli savaşçıların Irak'a sızması ile ilgili bir soru üzerine, "Bu büyük bir sorun. Suriye sınırı yüzlerce mil uzunluğunda. Kuzeyde de sınır var. Türkiye ve İran ile de bir sınır var. Türk tarafındaki sınır gayet iyi kontrol ediliyor, hiçbir sorun yok. Kürt güvenlik güçleri İran sınırında çok çalışıyorlar." dedi.

Irak'a giren yabancı kökenli savaşçıların sayısında bir düşüş yaşandığını ifade eden Brown, "Bölgenizde, hiç PKK faaliyeti olup olmadığını biliyor musunuz?" yönündeki bir soru üzerine ise şu cevabı verdi: "PKK'nın faaliyetlerinde büyük bir düşüş var. Bu oldukça dikkat çekici. Sadece bir yıl öncesine kadar daha fazla faaliyet vardı. Fakat şimdi büyük bir düşüş var. Kürt güvenlik güçleri ve bölgesel Kürt yönetiminin; merkezi Irak hükümeti ve Türkiye ile PKK'nın kabiliyetlerini azaltmak için çok yakın çalıştıklarını biliyorum. Çok büyük bir düşüş var. Kuzey'de bir kaç sene öncesinde olduğu kadar bir sorun olarak görmüyoruz."

(CİHAN)