ABD'nin uluslararası güvenlikten sorumlu Savunma Bakanı Yardımcısı Alexander Vershbow, ABD'nin Gürcistan'da askeri üs açma planı bulunmadığını söyledi. Alexander Vershbow başkanlığındaki heyet, Gürcistan-ABD arasında 9 Ocakta imzalanan stratejik ortaklık anlaşması çerçevesinde kararlaştırılan bölgesel güvenlik konulu çalışma toplantılarına katılmak üzere dün akşam saatlerinde Tiflis'e geldi.

Vershbow, bugün çalışma toplantısından önce yaptığı açıklamada, ABD'nin Gürcistan ile aktif işbirliği içinde olduğunu, Gürcistan'a savunma konusunda destek vermek istediklerini, ancak bunun Gürcistan'da askeri üsler açacakları anlamına gelmediğini kaydetti.

"Gürcistan'ın NATO üyesi olmasının kendileri için çok önemli olduğunu" söyleyen Vershbow, bu amaca ulaşmak için özel bir program yürütmeye hazır olduklarını kaydetti. Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne verdikleri desteği yineleyen Vershbow, ABD'nin, Gürcistan'ın ekonomik kalkınma yolundaki en ciddi ortağı olduğunu belirtti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile görüşen Vershbow, Savunma Bakanı Baço Akhalaya ile de bir araya gelecek.
Gürcistan ve ABD, stratejik ortaklık anlaşması kapsamında, demokrasi, güvenlik, ekonomik kalkınma ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi konusunda, 4 ayrı ikili çalışma grubu oluşturulmasına karar vermişti.

Tiflis'te yapılan güvenlik konusundaki ilk çalışma toplantısında, tarafların Gürcistan'ın savunma reformu, Afganistan'daki NATO operasyonlarına katılımı ve bölgesel güvenlik konularını masaya yatırdıkları belirtildi. Diğer çalışma toplantılarının, kasım ve aralık aylarında yapılması planlanıyor.

AA