Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yaklaşık 400 kişilik işadamı heyetiyle yarın Türkiye'ye gidiyor. 21-24 Ekim günleri arasında Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak Nazarbayev, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelecek. Nazarbayev aynı gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul edecek ve TBMM'de milletvekillerine hitaben de konuşma yapacak. Kazak lider Nazarbayev'in ziyareti kapsamında ekonomi başta olmak üzere tarım, tekstil, enerji ve turizm alanlarında bir dizi anlaşma imzalanacak. Şu anda 2.5 milyar dolar olan ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkartılması için işbirliği toplantıları yapılacak. Ziyaret kapsamında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile de bir araya gelecek olan Kazak lider aynı zamanda muhalefet liderlerini de kabul edecek .

"TÜRKİYE ORTA ASYA'DA KAZAKİSTAN'IN ÖNCÜ ROLÜNÜN FARKINDA"

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Nazarbayev'in 400 dolayında işadamı ve çok sayıda bakanın katılımıyla gerçekleştireceği ziyaret sırasında, iki ülke arasında ekonomi, tarım ve turizm gibi alanlarda anlaşmalar imzalanacak. Ziyaret kapsamında Türkiye ve Kazakistan arasında mevcut ticaret hacminin en üst düzeye çekilmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmeyi amaçladığı kaydedilen açıklamada, Türkiye'nin Orta Asya'da Kazakistan'ın öncü rolünü tanıdığı, iki ülkenin bölgesel güvenlik ve enerji alanlarında işbirliğinin ve iki halkın kardeşliğinin pekiştirilmesinin bu tür ziyaretlerle sağlandığı ifade edildi. İki ülkenin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) ve İslam Konferansı Teşkilatı'nda (İKT) ortak tavır aldığı belirtilen açıklamada, ayrıca Türkçe konuşan ülkeler birliğinde de yapıcı işbirliğinin kendisini gösterdiği kaydedildi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİNİN ALTINDA

İki ülke arasında 5 milyar dolar olarak hedeflenen fakat, küresel ekonomik kriz sebebiyle 2 milyar 800 milyon şeklinde gerçekleşen ticaret hacmimin artırılması için çaba harcanıyor. Kazakistan, Türkiye'ye petrol, bitkisel ürünler, kimya sanayi ve temel metaller ihraç ediyor. Buna karşılık Türkiye'den inşaat malzemesi, kimyasal üretim, tekstil, plastik ve ürünleri ile gıda ithal ediyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007 ve 2009 yılında Kazakistan'a yaptığı ziyaretlerde iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmayı amaçlarken küresel ekonomik kriz hedeflenen rakamların gerçekleştirilmesini geciktirmişti.

Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak olan konuk Nazarbayev, 23 Ekim'de İstanbul'da düzenlenecek Türk-Kazak İşadamları Forumu'na katılacak.

Nazarbayev'in temasları kapsamında İstanbul'da ''Almatı Kültür Günleri'' adı altında düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde Kazak kültürü ve müziği Türk halkına tanıtılacak. Etkinliklere Kazakistan'ın önde gelen sanatçıları katılacak.

"TÜRK İŞADAMLARINI KAZAKİSTAN'A BEKLİYORUZ"

Kazakistan Sanayi Bakanlığı Yatırımlar Komitesi Başkanı Timur Nurashev, Astana yakınlarında kuracakları tekstil sanayi bölgesinin işletmesi için Türk tekstil sektöründen şirketleri davet edeceklerini söyledi. Nurashev, Türkiye ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Kazakistan'da kurulacak teknoparklar için Türkiye'den know how transfer etmek istediklerini ve işletme için yetkililerle görüşmek istediklerini de söyledi.

Tarım, inşaat, kimya, petrol, ilaç altyapı ve enerji sektörlerine odaklandıklarını da sözlerine ekleyen Nurashev, ülkeye yabancı yatırımcılar için gümrük ve vergi indirimi ile bazı alanlarda arazi tahsisi gibi teşvikler de sunduklarını belirtti.

Bağımsızlığını kazanmasından bu yana 130'dan fazla ülke ile diplomatik ilişki kuran Kazakistan bağımsızlığının ilk yıllarında 500 dolar olan milli gelir bu günlerde 10 bin doları aşmış durumda.

KAZAKİSTAN 2030 YILINDA EN ÖNEMLİ ENERJİ İHRACATÇISI OLACAK

Kazakistan'ın 2.7 milyon kilometre karelik toprak büyüklüğü ve 3.8 trilyon dolarlık işlenebilir yer altı serveti bulunuyor. Kazakistan 2030 yılında toprak büyüklüğünü ekonomik verimliliğe dönüştürme açısından dünyanın en önemli 5 ülkesi arasına girecek. Başta uranyum ve krom gibi stratejik ürünlerde dünyada birinci ülke olurken, 2030 yılında sayılı enerji ihracatçısı ülkeler arasına girecek.

Kazakistan'da 2008 yılı rakamlarına göre toplam milli gelir 150 milyar dolar civarında gerçekleşirken 2030'da bu rakamın 350 milyar doları geçeceği hesaplanıyor.

2008 yılında 8 bin 900 dolar olan kişi başına düşen milli gelir, 2030 18 bin dolar olması bekleniyor. Kazakistan'ın 2008 yılı toplam ihracatı 73 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna karşılık Kazakistan'ın ithalatı ise 38 milyar dolar olarak gerçekleşti.

"BÜTÜN DÜNYA KAZAKİSTAN'I KONUŞUYOR"

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada ülkesinin son yıllarda attığı adımlarla başta bölge ülkeleri olmak üzere bütün dünyada konuşulur hale geldiğini söyledi.

Kazakistan'ın 2010 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'ne (AGİT) ev sahipliği yapmasının son derece önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Nazarbayev, Kazakistan'ın, dış politika, uluslararası ve bölgelerarası organizasyonlar çerçevesinde özelliklede BM, AGİT, ŞİÖ, Asya Güvenlik ve İşbirliği Örgütü, BDT, CSTO ve Avrasya Ekonomik İşbirliği Örgütü gibi büyük organizasyonlarda etkin hale gelmeye başladığını belirtti. Avrupa Birliği ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Nazarbayev "Avrupa'ya Giden Yol" adı altında yeni bir program hazırlanması talimatı vererek Kazakistan'ın ekonomik işbirliğinin kalkınması, çağdaş teknolojileri ülkesine çekmeyi, gelişmiş ülkelerin tecrübelerinden faydalanmayı ve Kazakistan kanunlarını daha mükemmel hale getirmeyi planlıyor.

(CİHAN)