ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Japonya'nın Okinava adasındaki Amerikan üssünün yerinin değişmesini beklemediğini söyledi. Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada ile görüşmek üzere Tokyo'ya giden Gates, Tokyo'nun kapatılması yönündeki baskılarına rağmen Futenma üssüyle ilgili anlaşmaya bir alternatif olmadığını ifade etti.

Anlaşma konusunda Başbakan Yukio Hatoyama'nın anlaşmayı yeniden gözden geçirme kararının kendileri için bir sorun teşkil etmediğini söyleyen Gates, Hatoyama'nın sözünden dönmesini beklemediğini söyledi. Gates, ''bu ülkelerimiz, hükümetlerimiz arasındaki bir anlaşmadır. Açık konuşmak gerekirse, iki tarafın da anlaşma şartlarını yerine getireceğine güvenim tam'' diye konuştu.

Amerikalı ve Japon yetkililer, 2006 yılında, üsteki 8 bin askerin Amerikan bölgesi Guam'a kaydırılması ve Futenma üssünün de Okinava'daki başka bir Amerikan askeri bölgesine kaydırılması yönünde karara varmıştı, ancak o dönemde muhalefette olan Japonya Demokrat Partisi yandaşları, ABD'nin tüm askerlerinin adadan çekilmesini ve üssün kapatılmasını istemişti.

Hatoyama, geçmişteki konuşmalarında, ABD'ye Futenma üssünü kapatması çağrısında bulunmuştu. Üssün çok kalabalık bir bölgede bulunması, uzun süredir Japonya'da eleştiriliyordu. Amerikalı yetkililer konunun, ABD Başkanı Barack Obama'nın gelecek ay Japonya'ya yapacağı ziyaretten önce çözülmesi için uğraşıyor.

Japonya'nın askeri müttefiki olan ABD'nin bu ülkede 50 bin askeri bulunuyor.

AA