Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) sürecinin, Türkiye'nin daha açık tartışmasına ve tabuları yıkmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Çırağan Sarayı'nda Chicago Üniversitesi öğrencilerine hitap eden Bağış, daha sonra Strateji İletişim Merkezi (STRATİM) tarafından Ortaköy'deki Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen ''Orta Doğu Forumu''na katıldı.

Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğinin sadece Türkiye için değil Avrupa ve ötesi için de önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin AB sürecinin 1959 yılından beri devam ettiğini, hedefin tam üyelik olduğunu ifade eden Bağış, AB muktesebatında üyelikten başka bir ilişki türünün olmadığını belirtti.

Türkiye'nin Avrupa'nın sorunlarının çözümüne katkıda bulunduğunu dile getiren Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Enerji güvenliğine katkı, yasadışı göçle mücadeleye destek, ekonomik krizle mücadelede etkin rol, terörle mücadeleye önemli katkı... Bütün bu katkılar, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne üye olmasına da katkıda bulunmuştur. Türkiye, bir çok ikili ve bölgesel sorunların çözümüne de katkıda bulunmuş bir ülkedir.

AB süreci, Türkiye'nin daha açık tartışmasına, tabuları yıkmasına katkıda bulunmuştur. Bugün Türkiye, daha fazla konuşmakta ve tartışmaktadır. Türkiye doğru yolda ilerlemekte, halkı için yaptığı reformlarla AB üyeliğine yaklaşmaktadır.''

Türkiye'nin AB üyeliği sürecini Doğu'nun da yakından izlediğini belirten Bağış, ''Türkiye'nin Orta Doğu ile ilişki düzeyini arttırması, Türkiye'yi AB'den uzaklaştırmamaktadır, aksine Türkiye'nin AB nezdinde değerini arttırmaktadır'' diye konuştu.

Türkiye'de yaşayan vatandaşların yüzde 55-60'ının, Türkiye'nin AB üyeliğini istediğini ifade eden Bağış, ''Türkiye'nin üye olup olmayacağı sorusuna verilen (evet) yanıtı oranı ise yüzde 35 civarındadır. Avrupa Komisyonu'nun yüzde 40'ı, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermektedir. Avrupa Komisyonu'nun yüzde 60'ı ise Türkiye'nin bir gün üye olacağına inanmaktadır'' dedi.

Türkler'in AB'ye olan güveninin arttırılması, Avrupalılar'ın da Türkiye konusundaki korku ve endişelerini aşması gerektiğini kaydeden Bağış, şöyle devam etti:

''Hükümet, AB üyeliği süreci konusunda kararlıdır. İyi bir program ve disiplinle tam üyelik elde edilebilir. Herhangi iki ülke arasındaki en eski sınırlardan biri, Türkiye'nin sınırıdır. İran önemli bir enerji kaynağıdır. Bu kaynaktan ileride yararlanılmalıdır. Suriye ile ilişkiler beklenmedik bir şekilde çok iyi düzeye geldi. PKK yüzünden çatışma noktasına gelen ilişkiler, bugün karşılıklı olarak vizelerin kaldırılması noktasına gelmiştir.
Orta Doğu, her türlü savaşı görmüş ve yaşamıştır. Biz diplomasi ve barış çabaları getirmeye çalışıyoruz. ABD Başkanı Barack Obama da bu yönde çalışıyor.''

''Türkler, Schengen vize sistemine dahil olmayı tabi ki arzu ederler. Bugün sadece Şamgen var'' diye konuşan Bağış, şunları kaydetti:
''AB 2025 yılında çok değişecek. Lizbon Antlaşması çok önemli. İrlandalılar doğru karar verdi. Çek Devlet Başkanı da umarız yakında onaylar. Türkiye, AB içinde diğer Avrupa ülkeleri gibi olacak, Avrupa'nın geleceğine katkıda bulunacaktır. AB ülkeleri de üyelik kararını şimdi değil, zamanı gelince vermeli, AB üyelik sürecimizi açık tutmalıdır.''

AA

Fotoğraf: AA