İsrail’de son bir hafta Türkiye’ye yönelik tatil reservasyonlarının adeta durduğu belirtilirken İsrail Turizm Bakanı Misezhnikov, Türkiye’ye boykot kararını alan sendikalara destek verdi. Türkiye ile İsrail arasındaki gerginlikler sürerken İsrail’de son bir hafta Türkiye’ye yönelik tatil reservasyonlarının adeta durduğu belirtiliyor. Bu arada, İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov, Türkiye’ye boykot kararını alan sendikalara destek verdi.

İsrail’deki sehayat acentaları, Türkiye’ye yönelik reservasyonlarda keskin bir düşüş meydana geldiğini bildiriyor. Yedioth Ahronoth gazetesine göre, Ofir Tours’un CEO yardımcısı Yehuda Zafrani, “Son bir hafta Türkiye’ye yönelik paket tur reservasyonlarının adeta durduklarını gözledik. Buna karşın, başka destinasyonlar için yapılan reservasyonlarda artış oldu” dedi.

Zafrani, “Başbakan Erdoğan bu yıl ikinci defa Türkiye’ye yönelik talebi azaltmayı başardı, sadece İsrail’in hava tatbikatına katılımını iptal ederek değil, aynı zamanda, İsrailli askerlerin kadın ve çocuk katili olarak gösteren bir Türk tv programını yayımlayarak. İnsanların istenmediği hissederse bir yere gitmeleri beklenemez” şeklinde konuştu.

Bu arada, İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov, İsrail sendikalar federasyonu Histadrut Başkanı Ofer Eini bir mektup göndererek Türkiye’ye boykot kararını alan sendikalara destek ifade etti. Buna karşın Bakan’ın mektubunda açık olarak bir boykot çağrısında bulunmadığı da belirtildi.

Birçok sendikanın Türkiye’ye yönelik olarak organize ettikleri tatillerini iptal ettikleri de kaydedilirken Misezhnikov’un halen, yurt dışı yerine İsrail’de tatil yapmayı tercih eden çalışanlara bir takım avantajlar sağlayan bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığı da ifade edildi.

ANKA