AB Komisyonu Genişleme Genel Direktörlüğü Kıbrıs Türk Toplumu Çalışma Kolu Başkanı Andrew Rasbash, Kıbrıs Türk halkına Avrupa Birliği'nin (AB) vermeyi kararlaştırdığı 259 milyon avronun, ağustos ayı sonu itibarıyla 41.5 milyon avroluk kısmının harcandığını açıkladı.

Rasbash, 259 milyon avronun, AB tarafından Kıbrıslı Türklere proje bazında verilmesi taahhüt edilen bir miktar olduğunu, ancak mali yardım programlarında bazen tüm paranın kullanılmadığını belirtti.

Birçok alanda ihale açtıklarını kaydeden Rasbash, ağustos sonu itibarıyla 103 milyon avro tutarında kontrat imzaladıklarını ve bunun, toplamın yüzde 40'ını oluşturduğunu söyledi.

Rasbash, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, mali yardım tüzüğüyle ilgili programın yarısına gelindiğini, programın ilk yarısında hazırlık ve ihale sürecinin olduğunu, kontratlar imzalandıktan sonra esas işin başladığını kaydetti.

Bugüne kadar mali yardım çerçevesinde kullanılan paranın, imzalanan kontratlara göre çok düşük olduğunu ifade eden Rasbash, ağustos ayı sonu itibarıyla harcanan paranın 41.5 milyon avro olduğunu söyledi ve geriye kalan paranın ise imzalanan diğer kontratlar için kullanılacağını belirtti.

ALTYAPIYA KULLANILIYOR

Mali yardımın büyük miktarının altyapı, su borularının değiştirilmesi, katı atık yönetimi, deniz suyu arıtma sistemleri, Dikmen çöplüğünün temizlenmesi ve Güngör'de yeni bir katı atık depolama alanı oluşturulması için kullanılacağını anlatan Rasbash, özellikle yeni çöp alanının büyük bir yatırım gerektirdiğine işaret etti. Planlanan yeni çöplükte katı atıkların, kurulacak olan ayrıştırma tesisiyle ayrılacağını da ifade eden Rasbash, AB standartlarında olacak bu çöp alanı için birçok yeni ekipmana ihtiyaç duyulduğunu, bu yöndeki kontratın geçen hafta Brüksel'de imzalandığını açıkladı.

Lefkoşa'daki Dikmen çöplüğünün temizlenmesi projesinin de çok büyük bir proje olduğunu ve 2012 yılında tamamlanacağını düşündüğünü ifade eden Rasbash, Dikmen çöplüğünün temizlenmesiyle ilgili projenin kontratının ise yakın zamanda imzalanacağını söyledi.

Rasbash, köylere, belediyelere, çiftçilere yönelik birtakım hibe programları yürütüldüğünü de anlattı.

2009 SONUNA KADAR KONTRATLAR İMZALANMALI

2009 yılının sonunda mali yardımla ilgili kontrat imzalama süresinin dolacağını da hatırlatan Rasbash, 2009 yılı sonuna kadar gerekli kontratların imzalanmaması halinde bundan sonra çok geç olacağını kaydetti.

"2009'un sonuna kadar gerekli kontratlar imzalanmazsa ne olacağının" sorulması üzerine ise Rasbash, 259 milyon avronun kontratlar imzalandığı zaman verilebilecek bir bütçe olduğunu ve mali kurallar uyarınca zaman limiti bulunduğunu ve bunun değiştirilemeyeceğini söyledi.

Mali Yardım Tüzüğü'nün Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik olarak gelişmesine yardımcı olmak amacıyla kabul edildiğinin hatırlatılması ve Kıbrıslı Türklerin bu tüzükten sonra ekonomik olarak gelişip gelişmediğiyle ilgili düşüncesinin sorulması üzerine Rasbash, amacın ekonomik gelişimin program sonunda sağlanması olduğunu kaydetti.

“ESAS AMAÇ ADANIN BİRLEŞTİRİLMESİNE KATKI"

Rasbash, başka bir soru üzerine, "Esas amacın adanın yeniden birleştirilmesine katkı olduğunu, adanın 2011'de değil mümkün olduğunca yakın bir zamanda birleştirilmesini beklediklerini ve bunun üzerinde odaklanılması gerektiğini" söyledi.

Rasbash, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs'a bal ve salyangoz ihraç edilebilmesiyle ilgili çalışmaların ise komisyon tarafından sürdürüldüğünü belirtti ve bunun ancak 2010 yılında mümkün olabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Rasbash, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında KKTC'den Güney Kıbrıs'a yapılan ihracatın her geçen gün arttığını da belirtti.

KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarının iyi çalıştığını ve kontrollerin gerektiği şekilde yapıldığını da ifade eden Rasbash, geçiş noktaları haricindeki yerlerden eşya kaçakçılığı ile yasa dışı insan geçişleriyle karşılaşılmasının büyük sorun olduğunu da söyledi.

AA