Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek ziyareti çerçevesinde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Haris Slajdziç ile birlikte Saraybosna'da inşa edilen Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ni açtı. Açılışın ardından konuşan Davutoğlu, Bosna Hersek'te tarihi bir gün yaşadıklarını söyleyerek, açılan bu merkezin Yunus Emre Vakfı'nın her yere açmayı planladığı kültür merkezlerinin ilki olduğunu bildirdi. Davutoğlu, ilk merkezin Saraybosna'ya açılmasının tesadüf olmadığına işaret ederek, bunun bilinçli ve üzerinde uzun süre düşünülen bir karar olduğunu kaydetti. Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bir şehre Türk kültürü ne kadar yansımış diye bir soru sorulacak olursa, 'Türk kültürünün yansıdığı şehir Saraybosna'dır' derim. İstanbul nasıl bizim şehrimiz ise Saraybosna da aynı şekilde ortak kültürümüzün şehridir. Başçarşı ile Kapalıçarşı, Sultanahmet ile Gazi Hüsrev Bey Cami aynı ruhun yansımalarıdır. İstanbul ve Saraybosna ruh kardeşleridir."

Davutoğlu, Türk ve Boşnak kültürlerinin tek bir kişide birleşmesinin örneği olarak da Bosna Hersek'in efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç'i gösterebileceğini söyleyerek, İzzetbegoviç'in 21. yüzyıldaki Yunus Emre olduğunu kaydetti. Davutoğlu, İzzetbegoviç'in de aynı Yunus Emre gibi "Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim" dediğini belirterek, büyük etnik kıyımlarla karşılaştığı dönemde bile İzzetbegoviç'in bu mısraları söyleyebilmiş bir kişi olduğunu ifade etti.

Bakan Davutoğlu, bundan dolayı Yunus Emre kültür merkezinin Saraybosna'da açıldığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Nasıl gönüllerimiz bir ise, geleceklerimiz de stratejilerimiz de birdir. Ben Türkiye'de yaşayan 72 milyon Türkün kıyamete kadar devam edecek olan desteğini açıklamak için geldim. İzzetbegoviç'in emaneti, Sladziç'in olduğu kadar bizlerin de emanetidir. Bu kültür merkezini emaneti korumak için açıyoruz. Saraybosna ve onun kültürü ebediyete kadar yaşayacak ve bu merkezler buna yardım edecektir."

Sladziç de konuşmasında Bosna'nın kaderiyle ilgili önemli günlerden geçildiğini belirterek, Türkiye'nin ve Davutoğlu'nun her zaman olduğu gibi yanlarında bulunduğunu bildirdi. Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki siyasi ilişkilerin çok iyi olduğunu, ancak ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesi gerektiğini söyleyen Sladziç, Saraybosna'daki Türk kültür merkezinin yanına bir kültür merkezi daha açılmasından memnun olduklarını dile getirdi. Sladziç, "Bundan sonra buralarda Türkçe öğreneceğiz" diyerek, kültür merkezi için Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.
Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde Türkçe kursları verilecek, aynı zamanda Türk kültürünü tanıtan eserler bulundurulacak.

AA

Fotoğraflar: AA