Bolivya'da toplanan Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif (ALBA) üyesi ülkeler, Honduras'taki askeri rejime karşı "ekonomik ve ticari yaptırım" uygulanması kararı aldı. ALBA üyesi dokuz ülkenin devlet ve hükümet başkanları veya temsilcileri, askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın yeniden iktidara dönmesini reddettiği için darbe sonrası geçici devlet başkanlığına getirilen Roberto Micheletti'ye karşı ekonomik ve ticari yaptırımlar uygulanması yönündeki bir belgeyi oybirliğiyle onayladılar. Yaptırımların detayları açıklanmadı.

Zirvede ayrıca, darbe yöneticilerinin ALBA üyesi ülkelerin topraklarına girişi ve bu ülkelerde kalışının yasaklanması kararına da varıldı.

ALBA'yı Bolivya, Küba, Venezuela, Ekvador, Nikaragua, Honduras, Antigua ve Barbuda, Dominik, Saint-Vincent oluşturuyor.

Bu arada, devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın müzakerecilerinden Victor Meza, Zelaya'nın iktidara yeniden dönmesi konusunda Honduras Yüksek Mahkemesinin karar vermesini öneren darbecilerin Devlet Başkanı Roberto Micheletti'nin önerisini reddettiklerini belirtti. Meza, bu önerinin kesin olarak kabul edilemez olduğunu kaydetti. Devrik lider Zelaya, bu konuda Kongrenin karar vermesini istiyor. Zelaya döneminde turizm bakanı olan Ricardo Martinez, bununla birlikte Zelaya tarafının görüşmelere kapıyı kesin olarak kapatmadığını, devrik liderin pazartesi gününe kadar süre verdiğini, cevap beklediklerini, aksi takdirde diyaloğun kesileceğini söyledi.

Roberto Micheletti tarafı da, diyaloğun sürmesi için hükümetin tüm düzenlemeleri yaptığını ve garantileri verdiğini belirtti.

Honduras'ta askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya ile Micheletti'nin temsilcileri arasında, ülkedeki siyasi krize çözüm bulmak amacıyla müzakereler yapılıyor.

Zelaya, 28 Haziranda yapılan bir darbeyle devrilerek sürgüne gönderilmiş, daha sonra ülkesine gizlice girerek Brezilya Büyükelçiliğine sığınmıştı.