Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Saraybosna'da siyasi parti liderlerinden Demokrat Hareket Partisi (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) Genel Başkanı Zlatko Lagumzdija ile görüşmelerde bulundu. Davutoğlu, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Haris Slajdziç ile görüşmesinin ardından Bosna-Hersek'te iktidar ve muhalefet parti liderleri ile bir araya geldi.

Görüşmelerde, Bosna-Hersek'te devam eden anayasa reformu süreci üzerinde durulduğu belirtildi.

Parti liderlerinin, Avrupa Birliği'nin, Bosna Hersek'in Balkanlarda bazı ülkelere uygulayacağı vize muafiyetinin dışında bırakılmasının haksızlık olduğu konusu üzerinde durduğu, Davutoğlu'nun da Bosna-Hersek'in bölünmesine asla izin vermeyeceklerini belirttiği ve Bosna-Hersek'te varolan sorunların çözümü için mevcut grupların tümünün rızasını almadan çözüme gidilmesinin sonuç vermeyeceğini söylediği öğrenildi.
Öte yandan Davutoğlu-Slajdziç görüşmesinde, Slajdziç'in özellikle Bosna-Hersek'te eğitim alanında yaşanan sıkıntılara değindiği ve beyin göçüne dikkati çektiği öğrenildi.

Davutoğlu'nun da Slajdziç'e, gerek AB yetkilileri gerekse de ABD'li yetkililerle yaptığı temaslarda Bosna-Hersek sorunu dile getirdiğini söylediği öğrenildi.

Görüşmede Davutoğlu'nun, Bosna-Hersek'in Türkiye'nin bir dış politika meselesi olmadığını bilakis iç meselesi olduğunu vurguladığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ziyareti sırasında ayrıca Yunus Emre Kültür Merkezi'nin açılışını yapacak ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) katkılarıyla Balkan Medeniyetleri Merkezi (BAL-MED) tarafından düzenlenecek "Osmanlı Mirası ve Bugünkü Balkanlarda Müslüman Topluluklar" başlıklı konferansta konuşacak.

AA

Fotoğraflar: AA