Pakistan’da son 12 günde düzenlenen saldırılarda 176 kişi öldü. Yetkililere göre, iki yılı aşkın süredir özellikle Pakistan'daki Taliban hareketinin düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 2 bin 300'e ulaştı.

Son 12 gün düzenlenen saldırılarda BM büroları, pazar yerleri, askeri hedefler, devlet memurlarının oturduğu binalar, polis tesis ve karakollarının hedef alındığına işaret edildi.

Peşaver'deki saldırı

Polis, Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde intihar saldırısını düzenleyen iki saldırgandan birinin kadın olduğunu açıkladı.

Peşaver polis şefi Liyakat Ali Han, basına yaptığı açıklamada, polisin motosikletle yaklaşan ve biri kadın iki kişiyi durdurmaya çalışırken kadının üzerindeki bombayı patlatığını belirtti.

Ali Han, "Bu saldırıdan hemen sonra, başka bir terörist bombalı aracını havaya uçurdu" dedi ve böylece iki bombalı saldırının düzenlendiğini ifade etti.

Polis yetkilileri, bir önceki açıklamada bir bombalı saldırının meydana geldiğini belirtmişlerdi. Son belirlemelere göre, Peşaver'deki bu iki saldırıda 11 kişi öldü. Polis, Pakistan'da ikinci kez bir kadının intihar saldırısında kullanıldığını belirtti.