Ermenistan'ın Tüsiad'ı Olarak Nitelendirilen Umba, Türkiye'de Temsilcilik Açma Kararı Aldı.

Sadece Diasporanın Güçlü Olduğu Los Angeles, Moskova ve Brüksel'de Temsilciliği Bulunan Umba'nın Türkiye Temsilcisi Noyan Soyak Olacak. Umba'nın Hayata Geçirilmesi İstediği İlk Proje İse Kars -Gümrü -Nahçıvan Demiryolu Hattının Bir An Önce Açılması.

Ermenistan’ın TÜSİAD’ı olarak nitelendirilen UMBA, Türkiye’de temsilcilik açma kararı aldı. Sadece diasporanın güçlü olduğu Los Angeles, Moskova ve Brüksel’de temsilciliği bulunan UMBA’nın Türkiye temsilcisi Noyan Soyak olacak. UMBA’nın hayata geçirilmesi istediği ilk proje ise Kars-Gümrü-Nahçıvan demiryolu hattının bir an önce açılması.

TÜRKİYE-Ermenistan A milli futbol takımları arasındaki rövanç maçı için Türkiye’ye gelen, Ermeni işadamları da Türkiye ile ilişkileri artıracak bir adım atmaya karar verdi. Bursa’daki tarihi maçın Ermenistan’dan gelen konukları arasında Ermenistan Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (UMBA) Başkanı Arsen Gazaryan önderliğindeki bir grup Ermeni işadamı da vardı. Ermenistan’ın TÜSİAD’ı olarak nitelendirilen UMBA, Türkiye’de bir temsilcilik açma kararı aldığını açıkladı. Maç için Bursa’ya yola çıkmadan önce İstanbul’da TÜSİAD Başkan Yardımcısı Ümit Boyner ile görüşen heyet, bu görüşünü burada dile getirdi. Diasporanın güçlü olduğu Los Angeles, Moskova ve Brüksel’de temsilciliği bulunan UMBA’nın Türkiye temsilcisi bu görev için 1997’den bu yana gayri resmi faaliyet gösteren Türk Ermeni İş Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Noyan Soyak olacak.

İlk proje demiryolunu açmak

Noyan Soyak, sınırın açılmasına paralel hayata geçirmek istedikleri ilk büyük proje olan demiryolu hattının önemini şöyle anlattı: “Şu anda kapalı olan Kars-Gümrü-Nahçıvan demiryolu hattının açılması halinde Türkiye, Avrupa’dan Afganistan’a uzanacak kritik hattın en önemli aktörü olacak. Bu demiryolu ağı Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan-Türkmenistan’ın ardından Özbekistan’daki Termez kapısından Afganistan’a bağlanıyor. Hattın açılması ABD ve NATO’nun Afganistan’a gönderdiği yardım ve malzemeler açısından hayati önem taşıyor.”

Afganistan’a yol 12 güne inecek

Noyan Soyak, “Şu anda ABD’den Afganistan’a sevkiyat için konteynırlar Letonya’ya geliyor. Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı boydan boya geçtikten sonra Afganistan’a 28 günde ulaşıyor. Bizim üzerinde çalıştığımız hat açılırsa bu süre 12 güne inecek” diye konuştu. Soyak bu sayede Türkiye’nin yılda en az 200 milyon dolarlık transit gelir elde edeceğini de belirtti.

Söz konusu demiryolu hattı Sovyetler Birliği’nin dağılması ile 1991’de kapatılmıştı. Kapatılmadan önce bu demiryolu hattı üzerinden Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ticaret hacmi 4.6 milyar dolardı. Hattın açılması halinde bu rakamın çok üzerine çıkılacağı tahmini yapılıyor.

Türk futbolcu alalım

UMBA Başkanı Arsen Gazaryan, “Bizim takımı kurtarmak için iki Türk futbolcuya Ermeni vatandaşlığı verelim ve oynasınlar” diye espri yaptı. Ermeni işadamlarını maçtan sonra feribotta bir sürpriz bekliyordu. Emre, Nihat ve Tuncay Heyetin tanışma ve fotoğraf ricasını geri çevirmedi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi .

NOTLAR

Ermeni işadamlarını taşıyan minibüs tekmelendi

ERMENİ ve Türk işadamlarının 12 saatlik maç macerasında, bazı ilginç ayrıntılar şöyleydi:

Ermeni işadamları Eskihisar feribot iskelesinde eski DYP milletvekili Jefi Kamhi ile karşılaşınca büyük kucaklaşma oldu. Kamhi, 90’lı yıllarda Alparslan Türkeş’in başlattığı diyalog sürecinde aktif görev alan isimlerdendi.

Ermeni heyetinde yüzlerin asılmasına neden olan olay minibüsün içeriye alınması esnasında yaşandı. Azeri bayrakları taşıdıkları için stadyuma alınmayan bir grup Türk taraftar, minibüse yumruk ve tekme atmaya başladı.

Türk taraftarların Ermeni heyete gösterdiği tepki heyeti çok etkiledi. UMBA Başkanı Arsen Gazaryan, “Biz Ermenilerin içinde ne yazık ki var olan korku genim uyandı. Hatta 12 yıldır Türk-Ermeni dostluğu için boşuna mı uğraşıyorum, diye düşündüm” dedi.

Gazaryan, “Bizim takımı kurtarmak için iki Türk futbolcuya Ermeni vatandaşlığı verelim ve bizde oynasınlar” sözleriyle heyettekileri güldürdü.