Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, Afganistan'da asker bulunduran birçok NATO ülkesinin Taliban'a, askerleri öldürülmesin diye para verdiği iddialarına İtalya'nın zaten yanıt verdiğini ve daha fazla bir şey söylemeye gerek bulunmadığını bildirdi. Morin, Fransa'nın Hint okyanusundaki sömürgesi Reunion adasına giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa'nın İtalyan hükümetinin yaptığı açıklamadan başka sözü bulunmadığını söyledi.

Fransız Bakan, İtalyanların iddialara verdikleri yanıtı yeterli bulduğunu, onlara bir daha aynı soruyu sormanın gereksiz olduğunu kaydetti.
İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, "Afganistan'da geçen yıl 10 Fransız askerinin, İtalyan yetkililerin Taliban'a para ödemeyi kestikten sonra öldürüldüğünü" ileri sürmüştü.

İtalyan ve Fransız hükümetleri ise Times gazetesinde çıkan haberi yalanlamıştı.

İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa, Times'ın iddialarını İtalyan ordusuna ve Afganistan'da ölen İtalyan askerlerine hakaret olarak nitelemiş, Times'a dava açacağını belirtmişti.

Adını açıklamak istemeyen Afgan ordusunun üst düzey bir yetkilisi, dün Fransız Haber Ajansına (AFP) yaptığı açıklamada Times'ın iddialarını tekrarlamış ve İtalyan güçlerinin Afganistan'ın Sarubi ve Herat bölgelerinde, saldırıya uğramamak için Taliban'a para ödedikleri yönünde elinde bilgi bulunduğunu iddia etmişti.

Yetkili ayrıca, Britanya ve ABD güçleri hariç, birçok NATO ülkesinin Taliban'a askerlerinin can güvenliğini sağlamak için para ödediğini öne sürmüştü.

AA