Rusya'nın öncülüğünde kurulan NATO'ya alternatif askeri birlik "İşbirliği 2009" adlı ilk askeri tatbikatını gerçekleştiriyor. Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinin oluşturdukları 'Kollektif Hızlı Hareket Gücü'nün (KHHG) Kazakistan'da gerçekleştirdiği tatbikatın son aşamasına Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev katıldı.

Askeri elbiseleri giyen liderler, tatbikatla ilgili incelemelerde bulunurken birliğin önünde durarak birliğe selam verdi. Eski Sovyetler Birliği ülkelerinin dahil olduğu ilk düzenli askeri birlik olan KHHG, Rus NATO'su olarak da biliniyor. Medvedev tarafından onaylanan 2020 Rusya Güvenlik Strateji belgesinde bölgesel sorunlara müdahalede ortak bir mekanizmanın kurulması yer alıyor.

2 Ekim'de başlayan askeri tatbikata Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan toplam 7 bin askeri personel katılıyor. Anlaşmayı parafe etmeyen KGAÖ ülkeleri Belarus ve Özbekistan yeni askeri birliğe ve ortak tatbikata dahil olmadı. KGAÖ'dan yapılan açıklamada tatbikatın hedefi 'üye ülkelerde oluşması muhtemel kriz durumunda gerekli müdahaleyi gerçekleştirmek' olarak ifade edildi.

Rusya, Birleşmiş Milletler'de gözlemci statüsünde bulunan KGAÖ'nün NATO gibi uluslararası sorunlarda müdahil olabilmesi için de çalışmalara başladı. BM'ye resmen başvuran Rusya, uluslararası sorunlarda BM çatısı altında KGAÖ'nün de barışgücü olarak görev almak istediğini iletti.

(CİHAN)